ایران در سالی که گذشت

مارس 30, 2008 at 11:16 ق.ظ. بیان دیدگاه

اين بوي عطر كيست كه ماهي قرمز را به تحرك در مي آورد؟ يك نفس عميق بكشيد كه شبيه آه نباشد. براي دختر فروردين يك شانه كوچك و يك آينه شفاف بخريد. مواظب باشيد وقتي گل‌سرش را بو مي‌كنيد، دكمه پيراهن‌تان نيفتد! من كاري از دستم بر‌نمي‌آيد جز اين‌كه بگويم به يادتان هستم…
نوروزي ديگر از راه  مي‌رسد. نوروزي به استواري دماوند، به قدمت اسطوره‌هاي اين سرزمين كهن، به تازگي برگ‌هاي بهاري، نوروزي ديگر از راه مي‌رسد تا كوي و برزن و خيابان پر شود از مردماني كه در پي‌ آنند تا زيبايي افزاي اين جشن كهن باشند.
چه زيباست كه هنگام تحويل سال نو، اين زيباترين ساعات و ناب‌ترين لحظات گفتگو با پروردگار در مقابل سفره هفت‌سين، دعاي تحويل سال را بخوانيم و كلام حق را تلاوت كنيم . اكنون كه اين حيات طبيعت با ماه فرخنده ربيع‌الاول ميلاد پيامبر عزيزمان همزمان مي‌شود، كنار سفره هفت‌سين با ياد او و خاندان پاكش نجوا مي‌كنيم. باشد تا امسال دعاهاي‌مان براي ظهور فرزند غايبش به استجابت رسد و با حضور او بهار زمين و جانمان به يكباره شكفته شود. پس دست  دعا به درگاه مهربان‌ترين‌ها برمي‌داريم؛
يا مقلب القلوب و الابصار
يا مدبر اليل و النهار
يا محول الحول و الاحوال
حول حالنا الي احسن الحال.
و چه زيبا و درس‌آموز است كه در آستانه سال نو، به وقايع مهم سال كهنه سرزمين‌مان نگاهي دگر افكنيم تا خوبي‌ها را تكرار كنيم و بدي‌ها را دور بيندازيم.

بنزين ، بنزين و فقط بنزين
يقينا از ديدگاه عمده مردم ايران، مهمترين اتفاق سال 1386، در تير ماه رخ داد. پمپ بنزين‌هايي كه تا قبل از ساعت نه شب روز ششم تيرماه شاهد رفت‌وآمد عادي خودروها بودند، به ناگاه و طي تنها چند دقيقه، طولاني‌ترين و شلوغ‌ترين شب عمرشان را سپري كردند! در حقيقت بلافاصله پس از اعلام سهميه‌بندي بنزين پمپ‌بنزين‌ها يكباره با هجوم انبوه مالكان و وسايل‌نقليه مواجه شدند. دبيرخانه شوراي اطلاع‌رساني دولت نيز در فاصله چند ساعت به آغاز سهميه‌بندي، سهم هر خودروي شخصي را حداكثر صد ليتر در ماه اعلام كرد و از آن پس تا‌كنون هيچ‌يك از مالكان وسايل‌نقليه نتوانستند به آساني و بدون ايستادن در صف‌هاي طويل، باك خودروي خود را پر از بنزين كنند، ضمن آن‌كه در طول تيرماه تا اسفند ماه جاري نيز مشاغل جديد و مرتبطي نظير بنزين‌فروشي، سهميه‌فروشي، بورس خودروهاي وانت‌بار و تاكسي رونق يافته است. البته به عنوان خبري خوش ستاد تبصره 13 اعلام نمود كه در ايام نوروز صد ليتر بنزين سفر در كنار بنزين آزاد براي مسافران نوروزي اختصاص مي‌يابد.
در اين ميان، خبرهاي ناگواري نظير سرقت كارت‌هاي هوشمند سوخت يا قتل و درگيري سر كارت سوخت نيز در ماه‌هاي ياد شده به كرات شنيده و منتشر شد.

اخراجي‌ها
بيش از بيست تن از همكاران دولت نهم در سطح معاونت رييس‌جمهور، مدير، معاون وزير، استاندار و مسئولان دستگاه‌هاي مهم اقتصادي از ادامه همكاري با دولت باز‌ماندند. كميت و كيفيت تغيير اعضاي دولت نهم نسبت به دولت‌هاي پيشين خود يك ركورد جديد محسوب مي‌شود چرا كه در دولت‌هاي پيشين متناسب با شرايط سياسي يا حوادث غيرمترقبه اعضاي بلندپايه دولت تعبيه مي‌شدند، مثلا در دولت دوم سيد محمد خاتمي با ورود اصولگرايان به مجلس هفتم، برخي وزرا و معاونان رييس‌جمهور ناگزير به ترك مسووليت شدند يا در دولت‌هاي قبلي به خاطر اتفاقات غيرمنتظره‌اي نظير ترور يا سقوط هواپيماي حامل وزرا دولت دستخوش تغيير مي‌شد اما هيچ‌كدام از اين دو موضوع در دولت محمود احمدي‌نژاد رخ نداده است، نه كشور تحت تاثير نتيجه انتخاباتي سرنوشت‌ساز قرار گرفته و نه حوادث غيرمنتظره و…
درسال 86 علاوه بر پرويز كاظمي (وزيررفاه و تامين اجتماعي) و محمود ناظمي اردكاني (وزير تعاون)، شخصيت‌هاي ديگري نظير فرهاد رهبر (رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي)، سردار محمدرضا نقدي (رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز)، محمدرضا مختار (معاون امور مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي)، كليه اعضاي هيات‌مديره بيمه ايران، زارع اسكندري (مديرعامل بانك تجارت) ، وزيري هامانه (وزير نفت)، عليرضا طهماسبي (وزير صنايع و معادن)، ابراهيم شيباني (رييس كل بانك مركزي)، شهاب‌الدين عزيزي (معاون پارلماني وزير رفاه)، حميدرضا آصفي (معاون پارلماني و سخنگوي وزارت امور خارجه) و علي لاريجاني (دبير شوراي عالي امنيت ملي) يا استعفا دادند يا كنار گذاشته شدند.
برخي كارشناسان معتقدند رييس جمهور پرتلاش دولت نهم با مسئوليت‌پذيري خويش و با پايمردي در«عمل به ميثاق‌نامه 12 ماده‌اي» بين خود و كابينه‌اش، پيشبرد امور را به هر حزب و گروه‌گرايي ترجيح داده است.

ذخيره طلايي
حدود ساعت 17 دوشنبه هشتم مرداد ماه اعلام شد كه تلاش بي‌وقفه تيم پزشكي به جايي نرسيد و آيت‌ا… علي مشكيني رييس مجلس خبرگان رهبري بعد از يك دوره بيماري طولاني در سن 86 سالگي درگذشت.بعد از درگذشت و مراسم ترحيم آيت‌ا… مشكيني اعلام شد كه مجلس خبرگان رهبري، براي تعيين جانشين رييس فقيد اين مجلس، جلسه اضطراري يا فوق‌العاده‌اي نخواهد داشت و اداره جلسات تا زمان برگزاري اجلاسيه آتي و انتخاب رييس جديد با نواب رييس و ترجيحا نايب رييس اول اين مجلس خواهد بود.بر اين اساس روز سيزدهم شهريور رييس جديد مجلس خبرگان رهبري به عنوان جايگزين مرحوم آيت‌ا… علي مشكيني انتخاب شد. در اين اجلاسيه كه طي سه روز در محل مجلس سابق شوراي اسلامي برگزار شد، آيت‌ا… اكبر هاشمي رفسنجاني و آيت‌ا… احمد جنتي، كانديداي رياست مجلس خبرگان شدند كه هاشمي با 41 راي مقابل 34 راي جنتي، رييس دوره چهارم مجلس خبرگان شد. اين انتخابات در نشست غيرعلني خبرگان برگزار شد.هاشمي رفسنجاني در شرايطي توانست راي اكثريت اعضاي مجلس خبرگان را براي تصدي رياست مجلس خبرگان رهبري به دست آورد كه طيف سياسي مخالف وي پس از درگذشت آيت‌ا… مشكيني حجم بالايي از تخريب‌ها را متوجه هاشمي كرده بود تا بلكه بتواند نظر اعضاي مجلس خبرگان را درباره وي منفي نمايد. در اين مدت همچنين طيف مخالف هاشمي رايزني‌هايي را با برخي اعضاي خبرگان داشت تا به وي راي ندهند. گفته مي‌شود آيت‌ا… مصباح يزدي گزينه اصلي اين جريان سياسي براي رياست مجلس بود ولي پس از اينكه بررسي‌هاي نهايي نشان داد كه وي قادر به كسب آراي لازم براي پيروزي بر هاشمي نيست،‌ قرار شد وارد اين رقابت نشود.

خبرگزاري فيلتر شد
خبرگزاري كار ايران (ايلنا) در آخرين روز پاييز سال 81 فعاليت خود را به صورت آزمايشي شروع كرد. آن سال‌ها فضاي توسعه و آزادي بيان از مرز رسانه‌هاي مكتوب گذشته و وارد دنياي مجازي شده بود. اصحاب رسانه مي‌خواستند در فضاي سايبر و به دور از قلم زدن و مشكلات چاپ و توزيع با مردم صحبت كنند. رسانه‌هاي مكتوب وجود داشتند و نوبت به رسانه‌هاي ديجيتالي رسيده بود. روزهاي آخر سال 81 روزهاي تولد چند خبر‌گزاري بود. فارس، مهر و خبرگزاري كار ايران (ايلنا) به فاصله‌هاي چند ماه وارد دنياي رسانه شدند. پيش از تولد اين مولودان، تنها دو خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) و خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) مشغول فعاليت بودند. اولي اخبار رسمي و دولتي را پوشش مي‌داد و دومي گاهي فراتر از زمان گاهي صداهاي غيررسمي را نيز به گوش مي‌رساند.
تا خرداد سال 83 فعاليت پر فراز و نشيب ايلنا همچنان ادامه داشت، شعاري را كه ايسنا بر صفحات خود حك كرده بود، ايلنا در عمل پياده مي‌كرد. «رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود». تا خرداد سال 83 خبرگزاري كار ايران بيشتر تابلوي حمايت از كارگران را داشت و در اين عرصه بيش از ساير عرصه‌ها شناخته‌شده‌تر بود اما پس از اين تاريخ ورق برگشت و وارد عرصه سياسي و… شد اما سال 86 كه آغاز شد، ايلنا با تهديدها و دست به عصا، شروع به كار كرد، روزهاي سختي بود، ‌هنوز تني چند از نيروهاي تعديل شده در مجموعه حاضر مي‌شدند كه‌ رفتن‌شان را باور نداشتند ولي نمي‌دانستند كه در كمتر از چهار ماه ايلنايي نخواهد بود تا آنان باشند، نمي‌دانستند كه در كمتر از چهار ماه بايد به خود بقبولانند كه ديگر ايلنا نيست و چون ايلنا نباشد، ديگر بود و نبودشان تفاوتي نمي‌كند.تيرماه 86 حيدري مديرعامل اين خبرگزاري استعفايش را تقديم هيات‌مديره كرد تا ايلنا بماند و راهش را ادامه دهد اما ايلنا توقيف شد.

احمدي‌نژاد غير‌منتظره
«اين اساس آزادي بيان است كه ما به كسي كه نبايد احترام بگذاريم، احترام مي‌گذاريم… به كساني كه با اين نشست مخالفت كرده‌اند مي‌گوييم كه مخالفت شما را درك مي‌كنيم… از آنهايي كه امروز در اثر اين اقدام، دردمند و ناراحت شده‌اند، عذرخواهي مي‌كنيم و آنچه را كه در توان داريم انجام مي‌دهيم تا ناراحتي آنها را برطرف كنيم.»اين بخشي از نطق توهين‌آميز رييس كالج كينگ در شهر نيويورك است كه امروزه به دانشگاه كلمبيا مشهور شده است. لي بولينجر كه شديدا به خاطر برنامه حضور رييس‌جمهوري اسلامي ايران در اين دانشگاه 253 ساله تحت فشار بود، پيش از سخنراني محمود احمدي‌نژاد كوشيد با ذكر جملاتي افراطي كه اساسا در شان يك رييس دانشگاه نبود، خود را عملا از خطر و فشار براي استعفا برهاند.لي بولينجر رييس دانشگاه كلمبيا قبل از سخنراني احمدي‌نژاد در اين دانشگاه گفت: شنيدن عقايدي كه ما از آن نفرت داريم تنها شنيدن و نه تاييد اين عقايد است. ما از شنيدن اين عقايد ضعف يا كم‌تجربگي نداريم. اين برنامه هيچ رابطه‌اي با حقوق سخنران ندارد و تنها براي حق شنيدن و سخنراني است و آن را براي خودمان انجام مي‌دهيم كه بر اساس رسم آزادي است كه اين ملت را تعريف مي‌كند.رييس دانشگاه كلمبيا سعي داشت با عناويني همچون «ديكتاتور و عوام فريب» وجهه احمدي‌نژاد را تخريب كند، اما وقار و ادب رييس‌جمهوري ايران سبب شد تا اين اقدام به ضرر آمريكا تمام شود، زيرا ادب و احترام به عنوان يك صفت بارز انساني در تمام جهان شناخته شده است.با همه جار و جنجال‌ها و قيل و قال نئومحافظه‌كاران، كانديداهاي رياست‌جمهوري و هجمه بسياري از رسانه‌هاي آمريكايي، محمود احمدي‌نژاد سر موعد مقرر به كالج كينگ رفت و پس از گوش سپردن به اظهارات كاملا جنجالي و توهين‌آميز «لي بولينجر» با آرامشي مثال‌زدني به ايراد سخن پرداخت. اين در حالي بود كه بيش از پنج هزار نفر از دانشجويان، اساتيد و مردم آمريكا بيرون از سالن دانشگاه كلمبيا كه هفتصد نفر را در خود جاي داده بود از طريق صفحه نمايش‌هاي بزرگ، سخنراني رييس‌جمهور را تماشا كردند. در ميان اين جمعيت بسياري نيز با در دست داشتن تراكت‌هايي كه شعارهايي بر روي آن نوشته شده بود به رييس‌جمهور ايران خوشامد گفته و از جورج بوش رييس‌جمهور آمريكا خواستند از ضديت با ايران دست بردارد.محمود احمدي‌نژاد در پاسخ به سخنان توهين‌آميز رييس دانشگاه كلمبيا گفت: من يك دانشگاهي هستم و درباره برخي مباحث تاريخي سوالاتي را مطرح كرده‌ام، آيا پاسخ به اين سوالات بايد توهين، تهمت و سخنان منفي باشد؟
«احمدي‌نژاد با پيروزي آمريكا را ترك كرد» اين جمله، اعتقاد شخصيت‌هاي سياسي، انقلابي و دانشگاهي يا حتي رسانه‌هاي ايراني نيست، بلكه تيتر درشت نيويورك تايمز است كه درباره سفر رييس‌جمهوري اسلامي ايران به آمريكا نوشت: مي‌توان با اطمينان اعلام كرد كه احمدي‌نژاد با پيروزي آمريكا را ترك كرد و در كسب اين پيروزي «دانشگاه كلمبيا» نقش مهمي را ايفا كرد.

همسر دوم
ارديبهشت ماه بود كه موضوع ازدواج موقت به بحث اول محافل و مجالس خبري و غيرخبري تبديل شد. موضوعي كه از سوي شخص وزير كشور به عنوان راه‌حل برخي مشكلات و ناهنجاري‌هاي فعلي جامعه مطرح شد. اين موضوع انتقادها و نظرهاي مختلفي را در پي داشت و حال بعد از گذشت چندين ماه از طرح مسئله ازدواج موقت، دولت طرحي را براي ازدواج مجدد به معني تعدد زوجات مطرح كرد. وزارت دادگستري لايحه‌اي با عنوان حمايت از خانواده به مجلس ارائه كرد كه اين بار يكي از مواد اين لايحه يعني ماده 23 آن نقل مجالس شد. بر اين اساس به نظر مي‌رسد دولت به نوعي به دنبال رسميت بخشيدن به موضوع ازدواج موقت يا ازدواج مجدد است كه در حال حاضر به شكل‌هاي مختلف دركشور انجام مي‌شود. لايحه حمايت از خانواده با 53 ماده به مجلس ارائه شد. اين لايحه كه در قوه قضاييه تهيه شده، از سوي دولت به مجلس تقديم شد تا زمينه‌اي شود براي تحكيم بنيان خانواده‌هاي ايراني.
ماده 23 اين لايحه مباحث بسياري را به دنبال داشته و عده زيادي به مفاد آن اعتراض كرده‌اند. در اين ماده آمده است: «مردان براي ازدواج مجدد نيازي به اجازه همسر ندارند و در صورتي كه دادگاه، توانايي مالي و رعايت عدالت بين دو همسر را از سوي مرد تاييد كند، مرد بدون اذن زوجه اول مي‌تواند همسر دوم اختيار كند.»

بحران خانه آخر
اين واقعيت زندگي است كه آخرين گذر زميني همه آدم‌ها، مرگ و گورستان است و بايد به فكر آن باشيم.در حالي كه افراد بي‌سرپناه و فقير، ‌در بهشت‌زهرا به صورت رايگان به خواب ابدي مي‌روند، ديگر قبور از صد هزار تومان تا ده ميليون تومان (بسته به جيب صاحبان اموات) به فروش مي‌رسند اما نكته مهم آن است كه به گفته مدير‌عامل سازمان بهشت‌زهرا شانزده ماه ديگر ظرفيت بهشت‌زهرا، تنها گورستان رسمي كلانشهر تهران، تكميل مي‌شود در حالي كه براي احداث گورستان جديد در شرق، غرب و جنوب تهران نيز مشكلاتي وجود دارد. با اين وجود معلوم نيست كه اين ماجرا به كجا ختم مي‌شود و وقتي كه گورستان قديمي شهر پر شود، تكليف تهراني‌ها براي دفن اموات‌شان چه خواهد بود؟

انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست
در نيمه‌هاي سال 86 كه وضعيت پرونده هسته‌اي كشورمان در شوراي امنيت «حاد» شد و دو قطعنامه پي در پي نيز عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران صادر شد، محمود احمدي‌نژاد اعلام كرد: «از نظر ما پرونده هسته‌اي بسته است؛ حالا ممكن است عده‌اي براي خودشان حرف‌هايي بزنند كه براي ما مهم نيست. از اول آمدند يك بهانه در آژانس تحميل و درست كردند و از آژانس خواستند كه برو و به ايراني‌ها ايراد وارد كن و گير بده. بهانه كردند كه براي حل مشكل در آژانس بايد بياييد با ما مذاكره كنيد و رفتند و مذاكره كردند و در آن‌جا خواستند همه‌ خواسته‌هاي خود را بر ملت ايران تحميل كنند. خب حالا پرونده در آژانس است و آژانس دارد به آن رسيدگي مي‌كند در حالي كه بارها گفته است كه ما هيچ انحرافي در ايران نمي‌بينيم و همكاري ايران خوب است و مسائل دارد حل مي‌شود.» در كنار اظهارات رييس‌جمهور كشورمان، انتشار گزارش آژانس‌هاي امنيتي آمريكا نيز تحولات پرونده هسته‌اي ايران را كاملا دگرگون كرد. تقريبا به ندرت پيش مي‌آيد که انتشار ناگهاني و غافلگيرکننده يک گزارش امنيتي در آمريکا اين‌گونه باعث تحول ‏در مباحثات سياست خارجي شود. ‏دستگاه ديپلماسي آمريکا که پيش از اين پيگيري ساخت سلاح هسته‌اي در ايران را به عنوان سنگ بناي ‏سياست خارجي خصمانه خود و در جهت پيشگيري از وقوع جنگ جهاني سوم (به گفته بوش) قرار داده بود، ‏حالا با يک مدرک محرمانه روبه‌رو شده که چنين رويکردهايي را از اساس متزلزل مي‌کند.‏آن‌طور که مقامات ارشد دستگاه ديپلماسي بوش با نارضايتي گفتند، اين گزارش از پشتيباني بين‌‏المللي براي تصويب تحريم‌هاي سنگين‌تر بر ضد ايران کاست. ضمنا صحت و  سقم آنچه را كه در آژانس‌‏هاي امنيتي مي‌گذرد با سوال روبه‌‌رو مي‌کند؛ مثلا اينکه چه نکاتي از مقاصد ايران را در سال 2005 ‏دست بالا فرض کرده بودند که اعمال فشارهاي سياسي و محدوديت‌هاي تجاري را در برابر ايران به دنبال ‏داشت؟‏

پيروزي در دوئل هسته‌اي با غرب
مديريت هنرمندانه و خردمندانه مسئولان نظام و دستگاه ديپلماتيك به پشتيباني پايداري هوشمندانه و پررنگ مردم باعث شد كه كشورمان حتي بدون يك قدم عقب‌نشيني، به حق مسلم و قانوني خود برسد.تلاش‌هاي فشرده سياسي و رواني آمريكا و متحدانش در فشار به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و مديركل آن ناكام ماند و ايران پيروز نهايي ميدان سياسي و فني دوئل ديپلماتيك با جبهه غرب شد.محمد البرادعي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در يك گزارش يازده صفحه‌اي كه در 58 پاراگراف تنظيم شده بود، بر صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران تصريح و اعلام كرد: پاسخ‌هاي ايران با يافته‌هاي آژانس مطابقت دارد و ايران هيچ انحرافي از فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي نداشته است.اين گزارش تصريح مي‌‌كند، آژانس توانسته به راستي‌آزمايي عدم انحراف مواد ‌هسته‌اي اعلام شده در ايران ادامه دهد. ايران براي آژانس، دسترسي به مواد و فعاليت‌هاي اعلام شده را فراهم كرده و گزارش‌هاي لازم حسابرسي مواد هسته‌اي در ارتباط با مواد و فعاليت‌هاي اعلام‌شده را ارائه داده است. ايران همچنين به پرسش‌ها پاسخ داده و توضيحات و تفاصيل در مورد مسائل مطرح شده را در چارچوب برنامه كاري ارائه داده است.محمد البرادعي در گزارش خود آورده است: در عين حال ايران بايد به درخواست‌هاي آژانس و شوراي امنيت جهت اعتمادسازي پاسخ دهد.
به رغم بزرگ‌نمايي نكات جزئي و فرعي منفي موجود در گزارش، گزارش جديد از نظر شكل نگارش، محتوا و شرايط انتشار آن نسبت به گزارش‌هاي سابق، جهش مثبتي براي ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران و مانعي در تحقق نيات و اهداف سياسي غرب به محوريت آمريكا محسوب مي‌‌شود كه آثار و پيامدهاي سياسي و عيني چندي را براي كشورمان در پي خواهد داشت:
1- سياست مقاومت بر محور راهبرد عزت، حكمت و مصلحت نتيجه‌بخش است. درايت و مديريت هنرمندانه و خردمندانه مسئولان نظام و دستگاه ديپلماتيك به پشتيباني پايداري هوشمندانه و پررنگ مردم باعث شد كه كشورمان حتي بدون يك قدم عقب‌نشيني، به  حق مسلم و قانوني خود برسد.
2- پس از چهار سال جنگ ديپلماتيك و فني، بازيگران ايران بر جبهه غرب پيروز شدند و صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي كشورمان اثبات شد.
3- فاش شدن ماهيت شفاف و صادقانه رفتار و اظهارات جمهوري اسلامي و آشكار شدن رفتار دوگانه و سياسي‌كاري‌هاي آمريكا و متحدانش براي جهان به ويژه افكار عمومي.
4- اثبات توانمندي‌ها و كارآمدي نيروها و متخصصان داخلي و خنثي شدن ادعاهاي عناصر مرعوب كه منكر پيشرفت‌ها و برنامه‌هاي اعلامي هسته‌اي كشورمان بود و همواره تلاش در انكار دستاوردهاي فني هسته‌اي در داخل داشتند.
5- دستاورد ديگر اذعان مديركل آژانس، خنثي شدن تصميمات آمريكا براي ايجاد اجماع بين‌المللي عليه كشورمان در شوراي امنيت است كه در آينده نيز آثار آن در شكل تشديد اختلافات اعضا و… را بيشتر شاهد خواهيم بود.

سفير ايراني بر فراز آسمان‌ها
در واقعه‌اي جالب توجه در جشن پيروزي انقلاب، موشك ماهواره‌بر كشورمان با نام «سفير» از پايگاه فضايي ايران به هوا پرتاب شد.محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور کشورمان هنگام شليک موشک ماهواره‌بر سفير، گفت: در سايه الطاف حضرت بقيه‌ا… و با گراميداشت ياد و خاطره امام و شهداي عظيم‌الشان انقلاب، اجازه پرتاب کاوشگر يك را صادر مي‌نمايم که اميدوارم گام بلندي در پيشرفت بشريت و تعالي مادي و معنوي ايران عزيز باشد.اين موشک، يک راکت کاوشي است که از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار است و وظيفه شناسايي محيط پروازي ماهواره‌ها قبل از پرتاب را انجام مي‌دهد.اين موشک شامل بيش از ده هزار تنوع قطعه در اجزاي مختلف اعم از موتور، بدنه، هدايت و کنترل است که کارشناسان رشته‌هاي مختلف دانشگاهي طي ده سال گذشته ساخت تمامي اجزاي آن را بومي كرده و اينک صنايع هوافضاي جمهوري اسلامي قادر به ساخت کامل آن است. هنگام مراسم افتتاحيه، يک محصول از اين نوع موشک در مرکز سازمان هوافضاي وزارت دفاع قرار داده شد تا رسانه‌ها و مسئولان از اين دستاورد بزرگ کشور بازديد کنند.قرار است ماهواره بومي «اميد» در آينده نزديک توسط موشک ماهواره‌‌بر ساخت کشورمان و از پايگاه پرتاب فضايي ايران به مدار پرتاب شود.

قاليباف در اتاق شيشه‌اي
دور سوم شوراهاي اسلامي شهر و روستا روز نهم ارديبهشت با پيام مقام معظم رهبري در سراسر كشور فعاليت خود را آغاز كرد.
شوراي شهر تهران نيز كه اكثر قريب به اتفاق اعضاي آن با شعار دوري از سياست‌زدگي برگزيده شدند، در اولين دستور كار خود خواسته يا ناخواسته وارد مسائل سياسي شد. در آستانه ورود سومين شوراي شهر پايتخت به پيچ انتخاب هيات‌رييسه، بسياري گمان مي‌‌كردند كه نام‌هاي تازه مي‌‌توانند گوي سبقت را از قديمي‌ترها بربايند اما چنين نشد و آرايش نيروها در درون شورا به گونه‌اي پيش رفت كه نه تنها دولتي‌ها موفق به دستيابي به صندلي اصلي هيات‌رييسه شدند، بلكه توانستند رقباي خود را به انصراف وادارند.اين درست در حالي بود كه گفته مي‌‌شد جدال اصلي در شوراي شهر تهران بر سر انتخاب دو گزينه «چمران – طلايي» ادامه خواهد داشت و رسانه‌ها از ائتلاف هشت نفره طرفداران قاليباف كه به رياست طلايي راي مي‌‌دهند، در برابر ائتلاف هفت نفره طرفداران دولت كه به رياست چمران راي مي‌‌دهند، سخن مي‌‌گفتند.اما مهدي چمران با ده راي به رياست رسيد و شكست تحليلي كه بر وجود يك ائتلاف هشت نفره در شوراي شهر تاكيد داشت، چشم‌انداز انتخاب شهردار تهران را نيز با ابهام مواجه ساخت.اما بازهم محمدباقر قاليباف، شهردار پايتخت باقي ماند. در نخستين راي‌گيري اعضاي شوراي شهر، محمدباقر قاليباف و رسول خادم هريك با اخذ هشت راي به مرحله بعدي راه پيدا كردند و اين در حالي بود كه حسن بيادي و نادر شريعتمداري ديگر داوطلبان احراز پست شهردار پايتخت به ترتيب با اخذ هفت و پنج راي، موفق به كسب آراي لازم نشده و از دور رقابت حذف شده بودند.در آخرين راي‌گيري كه آراي محمدباقر قاليباف و رسول خادم براي احراز پست شهرداري تهران در عدد هفت با هم برابر بود اما در نشست آخر، هشت نفر به قاليباف و شش نفر به كشتي‌گير سابق؛ رسول خادم راي دادند. همچنين راي يكي از اعضاي شورا نيز ممتنع بود.و بر اين اساس، قاليباف پذيرفت كه در اتاق شيشه‌اي و در منظر مدافعان و منتقدان جدي‌اش، امور شهر تهران را مديريت كند.

طرح امنيت اجتماعي
طرح‎ ‎‏«ارتقاي امنيت اجتماعي» در فروردين 1386 آغاز شد؛ نخست «بدحجابي» زنان و «بدپوشي» پسران در دستور ‏کار قرار گرفت و سپس اين طرح با دستگيري و اعدام شماري از افراد موسوم به «اراذل و اوباش» وارد مرحله  جديدي شد. در ‏ادامه همين طرح بود که برخي کافي‌نت‌ها و کافه‌کتاب‌ها تعطيل شده و شماري از فعالان اين بخش‌ها هم دستگير و بالاخره با آغاز فصل ‏زمستان پوشيدن چکمه بلند هم براي زنان ممنوع شد، قليان‌ها شکسته شدند و اخيرا نيز در تازه‌ترين شکل اين طرح با آرايشگران ‏زن برخورد مي‌شود.‏فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ نيز از تشديد طرح امنيت اجتماعي خبر داد و گفت: در اين طرح با مد‌هاي غربي موي پسرها و استفاده از مانتوهاي بالاي زانو به شدت برخورد مي‌شود. سردار احمدرضا رادان درباره چگونگي تشديد اجراي طرح امنيت اجتماعي، گفت: در اجراي اين طرح مجددا با مصاديق بد‌پوشي برخورد مي‌شود كه مصاديق بد‌پوشي درباره خانم‌ها همان مصداق‌هاي گذشته و همچنين استفاده از مانتوهاي كوتاه بالاي زانوست.وي با اشاره به برخورد قاطع پليس با پسراني كه موهاي خود را به سبك مدل‌هاي غربي آرايش مي‌كنند، گفت: پسراني كه موهاي خود را براساس مدل‌هاي منحرف و گروه‌هاي فاسد غربي آرايش مي‌كنند و از شلوارهاي كوتاه يا لباس‌هايي با مارك منحرف استفاده مي‌كنند مورد برخورد پليس واقع مي‌شوند. وي ادامه داد: چنانچه فرد دستگير شده لباس‌هاي مناسبي به تن نداشته باشد، خانواده وي بايد لباس مناسب براي وي بياورند تا با تعويض لباس در مقر انتظامي و اخذ تعهد، آزاد شود.اجراي طرح تازه برخورد با «بدحجابي» در فصل زمستان نيز رنگ و بوي ديگري به خود گرفت و پليس با زناني که چکمه‌هاي بلند و شلوار و مانتوهاي تنگ و چسبان به تن داشتند، برخورد کرد.اين طرح ادامه طرحي بود كه از ابتداي سال با عنوان طرح «امنيت اجتماعي» آغاز شد. در طرح جديد، استفاده از چکمه‌هاي بلند روي شلوار، استفاده از کلاه به جاي روسري، استفاده از مانتوهاي تنگ و چسبان و استفاده از کاپشن‌هاي کوتاه به جاي مانتو، ممنوع اعلام شد و پليس با کساني که اين موارد را رعايت نکردند، برخورد کرد. احمدرضا رادان، رييس پليس تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اين‌که پوشيدن چکمه بلند چه مشکلي دارد، گفت: «قرار گرفتن شلوار در داخل پوتين‌هاي بلند ايجاد تبرج (خودنمايي به نامحرم) مي‌کند و از لحاظ شرعي مشکل دارد.

 و بالاخره آنكه در طول سال 1386، اتفاقات ريز و درشت ديگري نظير درگيري قايق‌هاي نظامي ايراني و انگليسي در مرزهاي آبي كشورمان و بازداشت و آزادي نظاميان فوق، جنجال بر سر ويژه بودن يا نبودن شرايط كشور، مباحث گوناگون بر سر ميزان تورم افسارگسيخته و افزايش قيمت مسكن و البته انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز به وقوع پيوست و رسانه‌اي شد.
Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

يك فنجان چاي با سلطان فوتسال آسيا طالع بيني ازدواج زن متولداسفند ماه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,825 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: