سفر به كوير لوت

مه 16, 2008 at 6:30 ق.ظ. بیان دیدگاه

معمولا ايراني‌ها دوست دارند براي سفر، به مناطق و شهرهاي خوش آب‌وهوا  بروند و اگر غير از اين باشد، مي‌‌گويند كه سفر نيست. زماني كه شما سفر را به عنوان يك عشق در نظر مي‌‌گيريد، ديگر واژه سفر از ذهن‌تان خارج و به ايرانگردي تبديل مي‌‌شود اما اين ايرانگردي هم يك رسم و رسومي دارد. براي مثال كسي كه به قله دماوند صعود مي‌‌كند، نمي‌‌گويد به سفر رفتم. وقتي كه با او صحبت مي‌‌كنيد، متوجه خواهيد شد كه عاشق فتح قله‌اي مثل دماوند است. عاشق كوهنوردي و صخره‌نوردي يا همين‌طور رفتن به جنگل‌هاي زيباي ايران كه در مناطق شمالي كشور به وفور يافت مي‌‌شود و در اين بين بايد اشاره داشت كه هر دوي آنان خطراتي را با خود به دنبال دارند.
حالا من مي‌‌خواهم شما را با سفري ديگر آشنا كنم البته نه يك سفر تفريحي بلكه يك سفر از روي كنجكاوي، سفر به كوير…

كشور ايران دو كوير پهناور دارد؛ يكي دشت كوير و ديگري كوير لوت كه استان‌هاي سمنان، اصفهان، يزد، خراسان، كرمان و سيستان و بلوچستان را در بر مي‌‌گيرد. اگر به نقشه ايران نگاه كنيد، متوجه خواهيد شد كه در اين مسير شهرهاي بسيار كمي وجود دارد و شايد معروف‌ترين شهر، طبس باشد. از جنوب سمنان و شاهرود، دشت كوير آغاز مي‌‌شود و به كوير لوت مي‌‌رسد. كوير لوت هم نيمي از استان‌هاي يزد، اصفهان، شمال كرمان و سيستان و جنوب خراسان را فرا مي‌‌گيرد و روستاهاي بسيار كوچكي در اين نواحي قرار دارد البته نه در ميان كوير بلكه در قسمت‌هايي ديگركه به شهرها نزديك است، براي مثال بهاباد و خرانق كه تقريبا با يزد و بافق يكي، دو ساعت فاصله دارند يا خور و نارك و جندق كه در نزديكي نائين و اردستان استان اصفهان هستند يا خوسف در نزديكي بيرجند، نهبندان در نزديكي مرز افغانستان، نصرت‌آباد در شمال سيستان و شهداد و راور در نزديكي كرمان … در كوير جايي براي زندگي نيست. سكوتي محض حكمفرماست. اگر تنها باشيد، به طور حتم ترس سراتاپاي وجودتان را فرا خواهد گرفت. اگر روز باشد، آفتاب سوزان همراه ترس و زماني كه هوا رفته‌رفته تاريك مي‌‌شود، ديگر بايد با تاريكي و ترس همدم شويد. مخصوصا اگر آدمي باشيد كه از تنهايي و سكوت در بر بيابان بترسيد… و اين از ويژگي‌هاي بارز كوير پهناور است. يك وجه مشترك كوير لوت و دشت كوير، طوفان‌هاي شن است كه اگر شديد باشد، هر موجود و جسمي را مي‌‌بلعد.
چندي پيش سفري به كوير داشتم، به منطقه‌اي به نام خوسف در خراسان جنوبي… با من همراه باشيد.

آبگرم لوت
در پايان سال 86 تصميم گرفتم با برادرم آرش، سفري به كوير لوت داشته باشيم. در اين سفر قرار شد به آبگرم لوت برويم. براي رفتن به آبگرم لوت بايد به استان خراسان جنوبي و سپس به شهر بيرجند سفر نماييد.
ماشين را آماده سفر كرديم و آب و غذا به اندازه كافي برداشتيم و از بيرجند به سمت شهر خوسف كه حدود سي كيلومتر با اين شهر فاصله دارد، به راه افتاديم، سپس از خوسف جاده‌اي مياني كه يك سمتش به جلگه ماژان و سمت ديگرش به كرمان ادامه مسير مي‌داد، مسير خود را انتخاب كرديم. ده درصد راه اخيرا آسفالت شده است. پس از گذشت مدتي از حركت، به جاده‌اي خاكي رسيديم و به راه خودمان ادامه داديم. پس از بيست دقيقه به يك رودخانه آب شور رسيديم كه تعدادي شتر بدون‌صاحب در كنار آن قرار داشتند. تا چشم كار مي‌كرد، خاك بود و مسير يكنواخت، بعد از سي كيلومتركه از خوسف رد شده‌ بوديم، تازه به ميانه‌ راه رسيديم. هيچ ماشين يا فردي تردد نمي‌كرد. با خود فكر كرديم اگر ماشين خراب شود، چه كسي به داد ما خواهد رسيد؟  گفتني است؛ يك اتومبيل كم‌مصرف را براي اين سفر انتخاب كرده بوديم.
سپس ادامه مسير داديم. تقريبا از ميانه كوهي كوتاه و رشته‌اي عبور كرديم كه از دور تعدادي خانه خرابه ديده شد. متوجه شديم كه نزديك منطقه آبگرم، راه به دو قسمت تقسيم مي‌شود؛ يك راه به راور كرمان مي‌رود كه تماما خاكي، كويري و بس خطرناك است و راه ديگر كه به آبگرم لوت مي‌رسد، واقعا تعجب‌آور بود. تعدادي خانواده را ديديم كه از روستاهاي دور و شهرهاي اطراف براي درمان به اين آبگرم آمده‌ بودند و اعتقاد داشتند اين آبگرم بسياري از بيماري‌هاي مفصلي، كمردرد، پادرد و اعصاب و روان را درمان مي‌كند.
در كنار ساختمان آبگرم، ساختماني توسط ميراث فرهنگي نيز در حال ساخت بود كه براي مسافران كوير در اين كوير، روزنه‌اي از اميد و زندگي را نويد مي‌داد.
در عصر تكنولوژي و افزايش جاده‌ها و ارتباطات، همه‌چيز آسان به نظر مي‌رسد اما همچنان ناشناخته‌هاي فراواني وجود دارد كه بشر بدان دست نيافته يا حوصله و وقت ديدن آن را ندارد كه در طول زمان كشف خواهند شد و اين كوير است كه ناشناخته‌هاي زيادي دارد و هر بار كه وارد آن مي‌شويد، دنياي تازه‌تري را پيش چشم شما آشكار مي‌سازد.
در طول اين مسير سفري بسيار پرخاطره در ذهن‌مان ثبت شد، سفري كه فكر مي‌كنم تا پايان عمر از يادمان نرود. تا دلتان بخواهد، دشت بود و خاك و در يك كلام؛ كوير… ما در كوير لوت بوديم.
همانطور كه مي‌دانيد حدود نود درصد خاك ايران در محدوده فلات واقع شده و كشوري كوهستاني محسوب مي‌شود. بيش از نيمي از مساحت كشور را كوه‌ها و ارتفاعات، يك‌چهارم را صحراها و كمتر از يك‌چهارم آن را نيز اراضي قابل كشت تشكيل داده است. از مشخصات بارز آنجايي كه ما رفتيم، بايد به آب‌وهواي آن اشاره داشته باشيم. اصولا قسمت پست مركزي، شرقي و جنوب شرقي ايران آب‌وهواي بياباني دارد كه از ويژگي‌هاي آن سرماي شديد زمستان‌ها و گرماي سوزان تابستان و اختلاف فاحش بين درجه حرارت شب و روز است.

دق اكبرآباد لوت كوير
در اين سفر به دق اكبرآباد كويرلوت رفتيم. براي رفتن  به اين منطقه از شهر بيرجند بايد ابتدا به شهر خوسف سفر نماييد. فاصله شهر بيرجند تا دق اكبرآباد يك ساعت است و منطقه‌اي كه به لحاظ خشكي يكسان و وسيع است كه به دق اكبرآباد شهرت يافته، وقتي پياده يا با ماشين روي اين «دق» برويد، احساس خوبي به شما دست مي‌دهد. مسير يكسره خاك و صاف كه خداوند باريتعالي معمار آن بوده است. با ماشين سواري و هر سرعتي كه دوست داريد روي آن سفر كنيد و از اين دق مي‌توان براي انجام مسابقات رالي و غيره نيز استفاده كرد.
ديگر تصادف يا ازدحام ماشين در كار نيست. تا چشم كار مي‌كند، بيابان است و بيابان و خاك و ديگر هيچ. كويرها و دق‌ها هم عالم و زيبايي خاص خود را دارد. توريست‌ها و كويرنوردان معروف جهان علاقه خاصي به كويرها، بيابان‌ها ودق‌هاي ايران دارند اما در ايران تعداد كويرنوردان و دوستداران طبيعت زبياي ايران كه بكر و دست‌نخورده است، اندك مي‌باشد.
پس مي‌گوييم تا به كوير و دق‌هاي ايران سفر نكنيد و زيبايي‌ها و شگفتي‌هاي آن را از نزديك نبينيد، به ارزش و اهميت آن پي نخواهيد برد. پس سفر كنيد تا بر تجربه‌هاي شما افزوده شود.
اما بد نيست اشاره داشته باشم كه «دق» به چه معناست، حوضچه يا آبگير جويبارها و سيلاب‌هايي كه درياچه‌هاي شور و كم‌عمق را به وجود مي‌آورد و پيرامون آن را شوره‌زارهاي پهناور و قليايي فرا مي‌گيرد. اين عارضه طبيعي را «دق» مي‌گويند.

هتل لاله تهران؛ 55 ميليارد تومان
شركت توسعه گردشگري ايران در نظر دارد در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي، هتل‌ها و مجتمع آب‌درماني خود را به فروش برساند. مهدي عسگريان، مديرعامل هتل لاله تهران مي‌‌گويد: شركت توسعه گردشگري ايران گروه هتل‌هاي لاله را به بخش خصوصي واگذار مي‌‌كند كه در اين راستا هتل‌هاي لاله تهران، يزد، سرعين و مجتمع آب‌درماني سبلان را آماده واگذاري دارد.
او درباره ميزان تقاضا براي خريد هتل لاله تهران اعلام كرد: دو سرمايه‌گذار خارجي و چند سرمايه‌گذار داخلي براي خريد اين هتل اقدام كرده‌اند اما هنوز نهايي نشده است.
هتل بين‌المللي لاله تهران، هتل پنج ستاره با 370 اتاق است كه قيمت پايه آن 55 ميليارد تومان پيشنهاد شده كه به گفته عسگريان، در صورتي كه متقاضيان شرايط و سرمايه لازم را داشته باشند، پس از باز شدن پاكت‌هاي تقاضا، به اشخاص حقوقي و حقيقي واگذار خواهد شد.
منبع: هفته‌نامه هتل

دومين نمايشگاه گردشگري تعطيلات
دومين دوره نمايشگاه بين‌المللي تعطيلات كه پيش از اين قرار بود 29 خرداد ماه برگزار شود، با يك هفته تعويق به پنجم تيرماه موكول شد. عليرضا فتوت، مديرعامل اكسپو كيش، مجري اين نمايشگاه مي‌‌گويد: نمايشگاه، تعطيلات سال گذشته مورد رضايت بازديدكنندگان و شركت‌كنندگان قرار گرفت و امسال نيز با استقبال فعالان گردشگري مواجه شد به طوري كه دفاتر خدمات مسافرتي، هتل‌هاي زنجيره‌اي، توليدكنندگان صنايع دستي، مجتمع گردشگري، مناطق آزاد، خطوط ريلي، شركت‌هاي هواپيمايي و توليدكنندگان تجهيزات سفر با افزايش چهل درصدي نسبت به دوره قبل در اين نمايشگاه حضور دارند.
اين نمايشگاه پنجم الي هفتم تيرماه در سالن‌هاي نمايشگاهي مركز آفرينش‌ هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌‌شود.

مشهد، قطب گردشگري كشورهاي اسلامي
سعيد صدري، دبير كميته گردشگري سلامت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از تلاش براي تصويب و تعيين شهر مشهد به عنوان قطب گردشگري سلامت كشورهاي اسلامي خبر داد. وي شهر مشهد را موردتوجه تمام مسلمانان به ويژه شيعيان دانست و افزود: ايران به عنوان عضوي از سازمان كنفرانس كشورهاي اسلامي كه پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي ويژه‌اي در حوزه‌ درمان و جاذبه‌هاي گردشگري سلامت دارد، به پايگاهي براي گردشگري سلامت كشورهاي اسلامي مي‌‌تواند تبديل شود چرا كه مشهد با داشتن بيمارستان‌هاي تخصصي و بزرگ و همچنين امكانات و تسهيلات گردشگري، بهترين گزينه براي راه‌اندازي نخستين پايگاه گردشگري سلامت است
Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

داستان» بازگشت آخرين سكه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 19,075 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام

برترین مطالب

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: