همستر

مه 16, 2008 at 12:24 ب.ظ. بیان دیدگاه

همستر

انتخاب همستر:

دو نوع همستر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.همستر طلائی یا سوری و همستر کوتوله. همستر کوتوله تقریبا به اندازه نصف همستر طلائی می باشد. همستر طلائی در تنهایی نیز زندگی شادی خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهی نگهداری شوند با هم در گیر می شوند.همستر کوتوله اجتماعی تر بوده و شاید برای نگهداری آنهابصورت دوتایی (از یک جنس) بهتر باشد.از بقیه جهات نگهداری آنها شبیه به هم می باشد.

موقع انتخاب همستر به رفتار و شرایط آنها دقت کنید. از خرید همسترهایی که بی حال و ساکت می باشند اجتناب ورزید. آنها باید گوش بزنگ ، کنجکاو و فعال باشند. پوشش بدنی باید صاف و چشم ها تمییز باشند. نفس کشیدن حیوان نباید صدا دار و با زحمت باشد. پوشش بدن باید تمییز بوده و به آن مدفوع حیوان نچسبیده باشد. اگر متوجه شدید درون قفس یک از همسترها به اسهال یا بیماری تنفسی دچار شده است، آگاه باشد که همه همسترها در درون قفس در معرض یک بیماری واگیر دار قرار گرفته اند.

خانه همستر:

سه نوع خانه برای همستر رایج می باشد. قفس های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم. یک قفس سیمی با میله های افقی با فاصله 0.5 تا 0.75 اینچ برای نگهداری مناسب می باشد چرا که همستربه بالا رفتن علاقه دارد و از میله ها برای بالا رفتن از دیواره ها استفاده می کند. از قفس هایی که کف آنها به صورت شبکه ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا که حیوان در این قفس راحت نمی باشد بعلاوه تمییز کردن این قفس ها نیز مشکل است.

آکواریوم نیز در دسترس بوده و تمییز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و این فرصت را به حیوان نمی دهد که ازدیواره ها بالا رود. یک پوشش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به همستر نیاز می باشد.

محل سکونت از پیش ساخته شده پلاستیکی با چند تونل و خوابگاه نیز مناسب می باشد و حیوان می تواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بزرگتر از آن هستند که در تونلها جاگیرند. هرچند برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن های این حیوان بتواند مقاومت کند و بعضا لانه های پلاستیکی به راحتی توسط آنها جویده خواهند شد.

بستر سازی:

اغلب صاحبان همستر از تراشه چوب برای پوشاندن کف قفس همستر استفاده می کنند، ولی بايد از تراشه سرو اجتناب نمود. درخت اشنگ يا ديگر درختان جنگلی برای استفاده در کف قفس بهتر است. درخت کاج نيز بدليل امکان ترشح مواد تحريک کننده و معطر از آن مناسب نمی باشد. کف قفس هر هفته بايد عوض شود. از آنجا که همسترها معمولا از يک گوشه از قفس برای اجابت مزاج استفاده می کنند، تمييز کردن آن قسمت از قفس بصورت مداوم به تمييز ماندن محل زندگی آنها کمک می کند. همسترها دوست دارند در زمين تونل حفر کنند.بنابراين عمق پوشش کف بايد آنقدر باشد که حيوان بتواند درون آن تونل حفر کند.

مکان قفس در خانه بايد با دقت انتخاب گردد.از آنجا که همسترها شبگرد هستند محل زندگيشان در روز بايد کاملا ساکت باشد. با اين حال آنها نبايد آنقدر دور از دسترس باشند که فرصتی برای برقراری ارتباط با انسان در هنگام شروع فعاليت (عصرها)نداشته باشند.

قفس آنها بايد دور از تابش مستقيم خورشيد و منابع گرما باشد و بايد بالاتر از سطح زمين بر روی تاقچه يا يک ميز باشد.

لوازم زندگی:

یک جعبه کوچک به عنوان آشیانه در گوشه ای از قفس برای همستر مورد نیاز می باشد که می توان از یک جعبه مقوایی برای اینکار استفاده نمود که این جعبه باید هر چند وقت یک بار عوض شود. کف جعبه را می توانید با چیزی نرم مثل دستمال کاغذی بپوشانید. مواد کف این جعبه باید ماهی یک تا دوبار عوض شود.عوض نمودن بیش از این باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. هر چند چک نمودن منظم جعبه و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده پیشنهاد می شود.

به همستر باید فرصت جویدن ،نقب زن و ورزش نمودن داده شود. تقریبا تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر(با یک سطح یک دست و محکم) استقبال می کنند. مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت ) نیز لازم است. شاخه های تازه درخت مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده، جعبه های کوچک مقوائی و بلوکهای چوبی برای جویدن و بالا رفتن مناسب است.

برای آبخوری حیوان نیز می توان از یک بطری با سری که بتواند حیوان به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود.بدینوسیله آب حیوان تمییز مانده و حیوان نمی تواند ظرف آب را سرازیر نماید.یک ظرف غذای کم عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر می باشد تا حیوان نتواند ظرف را برگردانده علاوه بر این تمییز نمودن چنین ظرفی راحت تر است.

رژيم غذايی همستر:

برای رژيم همستر بهتر است از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود که معمولا بصورت مخلوطی از دانه گياهان يا بصورت يک جيره غذايی به شکل گلوله های کوچک و يکدست درون بسته بندی آماده می باشد. جيره آماده گلوله ای از نظر مواد غذائی متعادل بوده و همستر نمی تواند دانه های مورد علاقه خود را دست چين کند به همين دليل اين غذا در بعضی مواقع حيوان را دلزده کرده و بعضی از همسترها اصلا آنرا نمی خورند. دانه های مخلوط آماده برای همستر معمولا از طرف حيوان بهتر پذيرفته می شوند و پايه خوبی برای رژيم همستر می باشد. ولی مواظب باشيد از غذايی که تنها شامل دانه گياهان است اجتناب کنيد بلکه غذا بايد شامل مواد مختلفی مثل سبزيجات خشک باشد. از اين غذای آماده برای حيوان بيش از اندازه نريزيد چرا که با اين کار حيوان دانه های مورد علاقه اش را دست چين نموده و باقيمانده غذا را نمی خورد. اين ايده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بريزيم و اجازه دهيم همستر تقريبا ظرف غذای خود را قبل از اينکه دوباره غذا بريزيد خالی کند. علاوه بر اين ، به غذای حيوان بايد تکه های کوچکی از سبزيجات و ميوه های تازه بعنوان مکمل غذايی افزوده شود. همچنين خوب است بعضی مواقع يک غذای سفارشی مثل کرم ، جيرجيرک يا يونجه خشک به همستر داده شود. همچنين بعضی مواقع می توان مقداری ماست تازه يا تکه ای مرغ پخته به حيوان داد. از دادن لوبيای نپخته ، چشم سيب زمينی، سيب زمينی سبز ، گوجه فرنگی ، سير ، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزيد.

دست آموز کردن و لمس همستر:

اين امکان وجود دارد که همستر دست انسان را گاز گيرد ولی گاز گرفتن معمولا نتيجه اضطراب و ترس می باشد. چنانچه حيوان را با آرامی و ملايمت همراه با مقداری باج دهی (به حيوان موقع در دست گرفتن غذايی را که دوست دارد بدهيد) معمولا بر کمرويی و تمايل گزندگی آن غلبه می کنيد. همچنين همستری که بدليل محيط نامناسب زندگی و يا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمايل گاز گرفتن در او بيشتر است. کار کردن بر روی حيوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگاميکه حيوان از لانه خود بيرون می آيد انجام دهيد. بيدار نمودن همستر مطمئنا باعث عصبانيت و بدخلقی حيوان خواهد شد.

اهلی نمودن به زمان و بردباری نياز دارد. ابتدا به همستر اجازه دهيد به محيط جديد خو بگيرد. زمانی که همستر آرام به نظر رسيد ،شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائيد و به آرامی با حيوان صحبت نمائيد تا همستر به صدای شما عادت نمايد. هنگامی که همستر در حضور شما احساس راحتی نمود ،با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه( مثل تخم آفتابگردان- کشمش يا هر خشکبار ديگر) به حيوان نمائيد. هنگاميکه همستر غذا را با خوشی از دست شما گرفت ، شما می توانيد تلاش خود را برای گرفتن همستر شروع کنيد. اجازه دهيد همستر کف دست شما راه برود. زمان برای اين پيشرفت متغيير است و مخصوصا به سن حيوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذيرد که شما او را در دست گيريد و يا ممکن است يک ماه يا بيشتر طول بکشد .

چگونه همستر را بگيريم:

بهترين روش برای گرفتن همستر اين است که همستر را در کف دست قرار داده و دست ديگر را به آرامی روی پشت حيوان قرار دهيد تا از پريدن به بيرون و آسيب احتمالی همستر جلوگيری کنيد. بويژه در ابتدا بهتر است حيوان را بالای دامنتان يا يک سطح نرم نگهداشته تا در صورت پرش يا سقوط آسيب نبيند. به همستر اجازه دهيد تا ازيک دست به دست ديگر خزيده تا بتدريج در دستتان احساس راحتی نمايد.

چگونه همستری را که اهلی نيست بگيريم:

اگر می خواهيد همستری را که هنوز اهلی نشده بگيريد، يک قوطی يا فنجان روبروی حيوان قرار داده سپس حيوان را با ملايمت درون آن برانيد و به اين وسيله حيوان را انتقال دهيد. اغلب همسترها بدون حس کنجکاوی درون فنجان خواهند رفت. در صورت لزوم اگر می خواهيد همستری را در دست گيريد که احتمال دارد گاز بگيرد می توانيد از دستکش استفاده کنيد. البته دقت کنيد که دستکش زبر نبوده و حيوان در اثر گرفته شدن با دست چار اضطراب نگردد.

ضد همستر کردن محيط:

اگر تصميم داريد به همستر خود اجازه دهيد گاها از قفس خود خارج شود، بايد اتاق خود را ضد همستر نمائيد. ابتدا مطمئن شويد هيچ چيزی که حيوان بتواند داخل آن شده و شما قادر به بيرون آودن حيوان از آنجا نباشيد وجود ندارد(از قبيل زير تخت يا يک فضا تنگ بين اسباب و اثاثيه خانه). همستر بايد در يک فضای کوچک که قابليت فرار نداشته باشد محدود گردد و گرنه ممکن است برای گرفتنش دچار دردسر شويد. مطمئن شويد کليه سيم های برق دور از دسترس حيوان هستند. مطمئن شويد هيچ چيز که بتواند به همستر آسيب برساند(از قبيل گياهان سمی) وجود ندارد.ضمنا هر چيزی را که نمی خواهيد همسترتان بجود از دسترسش دور نگاه داريد.

فرار طولانی:

بعضی اوقات همستر از قفس خود فرار می کند برای گرفتن حيوان می توانيد بدين گونه عمل نمائيد: يک سطل را در گوشه ای که احتمال می دهيد حيوان رفت و آمد کند قرار دهيد. کف سطل يک ملحفه انداخته ، سپس درون سطل مقداری غذای مورد علاقه حيوانتان را بگذاريد.يک چوب را برداشته يک سر آن را بر زمين و سر ديگر آانرا بر لبه سطل بگذاريد.بدين گونه حيوان برای خوردن غذا از چوب بالا رفته وقتی درون سطل افتاد ديگر نمی تواند خارج شود. اين نيز ايده خوبی است که درب قفس حيوان را باز گذاشته و غذا و آب را درون قفس بگذاريد. مراقب قفس باشيد تا هنگاميکه حيوان برای تغذيه وارد قفس شد درب قفس را ببندید.

Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

معرفی گربه فنچ راه راه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,824 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: