آکنه يا جوش چيست؟

مه 18, 2008 at 12:57 ب.ظ. بیان دیدگاه

آکنه چيست؟

آکنه چگونه ايجاد مي شود؟

آيا تغذيه وشغل ،داروها در ايجاد شدن آکنه تاثير دارد؟

آيا مواد آرايشي باعث بدتر شدن آكنه مي شوند؟

آيا آكنه با استرس ارتباط دارد؟

 

انواع آکنه چيست؟

روشهاي درمان آكنه چيست؟

درچه شرايطي بايد به پزشک مراجعه نمود؟


آکنه چيست؟

آکنه‌ (جوشهاي‌ غرور) عبارت‌ است‌ از يک‌ بيماري‌ التهابي‌ مزمن‌ پوست که در اثر بسته شدن مجاري غدد چربي در صورت، گردن، پشت، شانه ها و سينه بوجود مي آيند و در دوران‌ نوجواني‌ شايع‌ است‌، اما گاهي‌ بطور متناوب‌ در سراسر زندگي‌ رخ‌ مي‌دهد. مشخصه‌ ‌ بيماري‌ اين‌ است‌ که ضايعات بصورت جوش هاي سر سياه، سر سفيد، جوش چرکي، کيست و ندول  بر روي‌ صورت ‌، قفسه سينهو کمر بروز کند. اين‌ بيماري‌ در مردان‌ شايع‌تر از زنان‌ است‌.

آکنه در 98 درصد موارد در صورت ديده مي‌شود. به ندرت آکنه شديد در تنه ديده مي‌شود. آکنه معمولا در دوران جواني شروع شده و در اکثر موارد از حدود 25 سالگي خودبخود بهبود مي‌يابد. علت بهبودي در سنين بالا مشخص نيست. اين بيماري در آقايان شيوع کمتر و از نظر باليني شدت بيشتري دارد. از آنجا که اغلب بيماران پوست چرب دارند، به نظر مي‌رسد رابطه‌اي ميان شدت آکنه و ميزان توليد چربي وجود داشته باشد.

جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود مي يابد ولي نميتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضي از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پايان عمر باقي مي ماند و از نظر زيبائي مشکل ساز هستند. گرچه اين جوشگاه ها قابل ترميم هستند ولي مانند پوست صدمه نديده نمي شوند. در بعضي مواقع جوشگاه ها از نظر روحي فرد را آزار مي دهند. بنابراين عاقلانه اين است که جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سريعتر است و نتيجه کار هم رضايت بخش تر است.

آکنه چگونه ايجاد مي شود؟

غدد سباسه يا چربي از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوايل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه يا آندروژن اين غدد شروع به بزرگ شدن و فعاليت خود که توليد و ترشح چربي است، را آغاز مي کنند. غدد چربي در تمام سطوح پوستي بجز در کف پا و دست وجود دارد ولي بيشترين تراکم آنها در صورت، سينه، پشت و شانه ها است. غدد چربي ترشحات خود را بوسيله مجاري چربي که در ارتباط با فوليکول مو است، به سطح پوست تخليه مي کند. افزايش ترشح چربي باعث صدمه به مجاري غدد ميگردد و سلول هاي جدار اين مجاري آسيب ديده و کنده مي شوند و اين سلول هاي صدمه ديده بهم پيوسته و توليد پلاک يا لخته مي کنند و مي توانند مجاري را مسدود نمايند. از طرفي در بعضي افراد پوسته ريزي پوست بعلت بعضي نقص ها در آنزيم هاي لازمه براي پوسته ريزي طبيعي، بطور کامل انجام نمي گيرد و پوسته هاي روي هم انباشته شده در منافذ مجاري چربي باعث بسته شدن اين مجاري مي شوند. با بسته شدن اين مجاري به هر وسيله، چربي در مجاري انباشته شده و باکتري هاي موجود در اين مجاري رشد زيادي کرده و اين چربي ها را تخمير ميکنند و مواد شيميائي توليد شده در اثر تخمير و ترشح بعضي فاکتورها از باکتري هاي موجود و همچنين انباشتگي چربي در مجاري باعث صدمه بيشتر به ديواره مجاري شده و آن را  بطور کامل از بين مي برند. با ورود چربي، سلول  هاي مرده ديواره، باکتري ها و مواد تخميري و آنزيمي به داخل پوست فرآيند التهاب فعال شده و سبب قرمزي و چرکي شدن جوش ميگردد.

وقتي‌ که‌ چربي‌ داخل‌ غدد چربي‌ نتواند به‌ بيرون‌ پوست‌ راه‌ يابد، اين‌ چربي‌ تجمع‌ يافته‌ و توسط‌ باکتريهايي‌ که‌ بطور طبيعي‌ در غده‌ وجود دارند عفوني‌ مي‌شود. برخلاف‌ برخي‌ عقايد رايج ‌، عواملي‌ چون‌ عدم‌ رعايت‌ پاکيزگي‌ يا غذاها نقشي‌ در ايجاد آن‌ ندارند. البته‌ تميزي‌ مي‌تواند آن‌ را تخفيف‌ دهد.

 

اتيولوژي و پاتوژنز

عوامل زير نقش مهمي در ايجاد آکنه ايفا مي‌کنند.

افزايش فعاليت غدد چربي

چربي عامل پاتوژنيک موثري در بروز آکنه مي‌باشد. در افراد مبتلا به آکنه ، سلولهاي غدد چربي مخلوط پيچيده‌اي از مواد چرب توليد مي‌کنند. هورمونها بر ترشح غدد چربي موثر هستند. تستوسترون باعث افزايش اندازه و ميزان متابوليزم غدد چربي شده و استروژن از ترشح غدد چربي مي‌کاهند. اهميت نقش چربي در ايجاد آکنه باعث شده است که بسياري از درمانها بر پايه کاهش ميزان چربي پايه ريزي شود.

فلور ميکروبي غير طبيعي

بطور طبيعي سه ارگانيزم در سطح پوست و مجراي غدد چربي افراد مبتلا به آکنه يافت شده است: پروپيوني باکتريوم اکنس ، استاف اپيدرميس و مالاسزيا فورفور . اين باکتريها نقش قابل ملاحظه‌اي در ايجاد و تشديد آکنه ايفا مي‌نمايند. بر اين اساس مصرف داروهاي آنتي باکتريال در درمان آکنه موثر است. باکتريها علت اصلي التهاب آکنه مي‌باشند.

عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر

·                                 مواجهه‌ با هواي‌ بسيار گرم‌ يا سرد

·                                 استرس

·                                 پوست‌ چرب‌

·                                 اختلالات‌ غدد درون‌ ريز

·                                 استفاده‌ از بعضي‌ داروها مثل‌ کورتيزول، هورمونهاي‌ مردانه‌، يا قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌

·                                 سابقه خانوادگي‌ آکنه‌

·                                 بعضي‌ مواد آرايشي‌

علايم‌ شايع‌

·                                 نقاط‌ سر سياه‌ به‌ اندازه‌ سر سوزن‌

·                                 نقاط‌ سر سفيد شبيه‌ نقاط‌ سر سياه‌

·                                 جوش‌هاي‌ کوچک‌ چرکي‌

·                                 قرمزي‌ و التهاب‌ در اطراف‌ جوشها

·                                 در آکنه شديد ممکن‌ است‌ کيست‌ و آبسه‌ ديده‌ شود. کيست به‌ صورت‌ تورمي‌ بزرگتر و سفت‌تر از جوشهاي‌ معمولي‌ در پوست پديدار مي‌شود.

·                                 آبسه‌ نيز به‌ صورت‌ يک‌ ناحيه عفوني‌ متورم‌ ،ملتهب‌ و دردناک‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و حاوي‌ چرک‌ است‌.

 

آيا تغذيه در ايجاد شدن آکنه تاثير دارد؟  

نقش رژيم غذايي در ايجاد يا تشديد آکنه هنوز به اثبات نرسيده است. البته رژيمهاي غذايي کم کالري که در ترشح چربي نقش ندارند، موقتا از بروز آکنه جلوگيري مي‌کنند. مصرف زياده از حد کربوهيدراتها و تماس با مواد روغني ، ممکن است باعث تشديد آکنه شوند. رژيم غذائيمعمولاْ غذا باعث ايجاد جوش نميشود. گرچه غذاهاي چرب و شيرين در بعضي افراد جوشها را بدتر مي کنند ولي اين عمومي نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذائي ندارند. ترشح زيادي انسولين در خون و رسيدن آن به پوست در برخي افراد باعث ايجاد جوش مي شود. با خوردن غذاهاي شيرين و چرب ترشح انسولين افزايش مي يابد. پس فقط افرادي که با خوردن چربي و شيريني دچار جوش مي شوند نياز است که از خوردن اين غذاها پرهيز کنند. البته بايد توجه داشت که عوامل ديگري نيز در ايجاد و تشديد جوش سهيم هستند. پس بايد موقعي قضاوت کرد که اين غذاها باعث تشديد جوش مي شوند که با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراکيهايي که باعث اين علت ميشوند شامل: غذاهاي چرب، تنقلات، خرما، کشمش، محصولات دريايي ( ماهي و ميگو )، بعضي از ميوه جات ( موز ، کيوي ، خرمالو ) و غيـره. بهـترين راهکار پرهيز از مواد غذايي و خوراکيهايي است که فرد اظهار ميکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر ميشود.

 

يادداشتي‌ از غذاهايي‌ که‌ مي‌خوريد داشته‌ باشيد. براي‌ اينکه‌ بفهميد به‌ کدام‌ غذا حساسيت‌ داريد، آن‌ غذاهايي‌ را که‌ شک‌ داريد آکنة‌ شما را بدتر مي‌کنند از رژيم‌ خود حذف‌ کنيد. بعد آنها را دوباره‌ يکي‌ يکي‌ به‌ رژيم‌ غذايي‌ اضافه‌ نماييد. اگر مشخص‌ شد که‌ آکنه‌ 3-2 روز بعد از اضافه‌ کردن‌ يک‌ غذا تشديد مي‌شود، آن‌ غذا را به‌ کلي‌ از رژيم‌ خود حذف‌ کنيد. اما اگر اين‌ اتفاق‌ نيفتاد، مي‌توانيد آن‌ را در رژيم‌ غذايي‌ نگاه‌ داريد. آکنه‌ معمولاً در تابستان‌ بهتر مي‌شود، بنابراين‌ بعضي‌ غذاها را که‌ در زمستان‌ نمي‌توان‌ خورد شايد بتوان‌ در تابستان‌ نمود.

شغل

 

در بعضي از شغلها ، آکنه ايجاد يا تشديد مي‌شود. مشاغلي که باعث هيدراسيون لايه شاخي مي‌شوند. از قبيل کار کردن با مواد روغني ، نفت و هيدروکربنهاي هالوژنه و تماس ماده شيميايي با پوست ، در صورت و اندامها آکنه ايجاد مي‌کنند. افرادي که در محيطهاي گرم کار مي‌کنند به دليل تعريق زياد ، دچار تشديد آکنه مي‌شوند.

داروها

 

بعضي از داروها و هورمونها مي‌توانند باعث ايجاد يا تشديد آکنه شوند. اثر هورمونها غالبا به دليل تاثير در فعاليت غدد چربي است. آندروژنها باعث افزايش و تشديد آکنه مي‌شوند، استروژنها بر ترشح چربيها اثر مهاري دارند. پروژسترون در ترشح چربي نقش چنداني ندارد. بعضي داروها مانند آزاتيوپرين ، هيدانتوئين ، ويتامين B12 ، ريفاميپين ، ايزونيازيد و بسياري از داروهاي ديگر مي‌توانند در ايجاد و تشديد آکنه موثر باشند.

 

بهداشت فردي

 گر چه آلودگي و کثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولي در تشديد جوش کمک مي کنند. شستن صورت روزي دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودي جوش کمک مي کند. با آب گرم نبايد صورت را شست، چون گرما ترشح چربي را افزايش مي دهد و همچنين آب سرد نيز مي تواند منافذ مجاري را خشک تر کنند و به بسته شدن اين منافذ کمک نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست.

نور خورشيد

 گرماي حاصل از نور خورشيد باعث تحريک ترشح چربي و از طرفي باعث خشک شدن منافذ مي شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب کرد.

آيا مواد آرايشي باعث بدتر شدن آكنه مي شوند؟

برخي از مواد آرايشي به خصوص آنهايي كه چربي زيادي دارند باعث تشديد آكنه مي شوند. لذا بهتر است حتي الامكان ازا اين مواد استفاده نشود و در صورت لزوم از موادي استفاده شود كه پايه آبي داشته و غير کمدون زا باشند.

 استفاده از لوازم آرايشي غير استاندارد، با تحريک بيش از حد غدد چربي روي پوست همراه است؛ به طوري که حتي در اشخاصي که زمينه ژنتيکي ابتلا به آکنه را ندارند، مصرف اين فرآورده‌ها باعث بروز مشکل آکنه مي‌شود.

ضايعات آکنه روي پيشاني، گونه و بيني از شايعترين عوارض مصرف لوازم آرايشي غير استاندارد است.

 

آيا آكنه با استرس ارتباط دارد؟ 

مطمئناً استرس مي تواند باعث تشديد آكنه شود. حداقل اين است كه افراد مضطرب معمولاً بيش از حد صورت خود را دستكاري مي كنند و اين امر باعث بدتر شدن آكنه و به جا ماندن علامت و اسكار مي شود.

 

انواع آکنه چيست؟

آکنه کونگلوباتا

فرم مزمن و شديدا التهابي آکنه کيستيک ميباشد. گروههايي از پاپول ، کيست و ندول در صورت و تنه بيمار بوجود مي‌آيد، که ممکن است به يکديگر نقب زده و سينوسهاي متعددي را ايجاد کنند. 85 درصد از بيماران به اين نوع آکنه ، سياه پوست هستند. در اين نوع آکنه ، تب يا کاهش وزن وجود ندارد. در اين نوع آکنه ، مفاصل محيطي نيز درگير مي‌شوند.

آکنه وولگاريس

آکنه معمولي يا جوش جواني بيماري شايع دوران بلوغ ، شايعترين بيماري مربوط به مو و غدد چربي است. اين بيماري مناطقي مانند پوست ، صورت و سينه را که داراي غدد چربي فراوان هستند درگير مي‌کند. اين بيماري به دليل پايينتر بودن سن بلوغ در دخترها زودتر از پسرها بروز مي‌کند. اين بيماري در تمام نژادها ديده مي‌شود. در ژنوتيپ xxy (سندرم کلاين فلتر) شايعتر و از شدت باليني بيشتري برخوردار است.

آکنه استروئيدي

در افراد مستعد ، شروع ناگهاني پاپولها طي 5 – 2 هفته پس از شروع مصرف کورتيکواستروئيدهاي خوراکي شروع مي‌شود. تفاوت ضايعات اين آکنه با وولگاريس در اندازه يکسان و توزيع متقارن آن بر روي گردن ، سينه و پشت است. اين ضايعات به رنگ صورتي مايل به قرمز بوده و درمان موضعي با بنزوئيل پراکسيد و يا لوسيون سولفاستاميد ، موثر است.

آکنه نوزادي (acneinfanta)

در نوزادان ضايعات آکنه‌اي شکل ، محدود به بيني و گونه‌ها بوده و ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشند يا در اوايل شير خوردگي پديدار شوند. بتدريج با کوچکترين شدن و کاهش فعاليت غدد چربي تحريک و بزرگ شده که ناشي از آندروژنهاي مادري است، تعداد اين ضايعات کاهش يافته و بدون درمان ناپديد مي‌شوند.

ساير آکنه‌ها

از انواع آکنه‌هاي ديگر مي‌توان به آکنه فولمينانس ، فوليکوليت گرم منفي ، آکنه پيودرمافاسيال ، آکنه شغلي ، آکنه مکانيکا ، آکنه کازمتيکا ، آکنه اکسکوريت ، آکنه ميليا و درماتيت اطراف دهان ، اشاره کرد.

 

عوارض‌ احتمالي‌

·                                 داشتن‌ تصوري‌ بد از ظاهر خود

·                                 بروز جوشگاههاي‌ دائمي‌ يا حالت‌ حفره‌اي‌ روي‌ پوست‌ صورت‌

 

 درمان آکنه

اصول كلي:

– درمان آكنه بهتر است از همان علائم ابتدايي شروع شود تا از بروز اسكار جلوگيري شود.

– درمان آكنه به چندين ماه زمان نياز دارد و در چند هفته اول ممكن است تغيير محسوسي در پوست خود احساس نكنيد، بنابراين نبايد سريعاً دارو يا پزشك خود را تغيير دهيد.

درمان جوش

در درمان جوش نبايد خسته شويد. چون درمان جوش يک فرآيند مداوم و طولاني است. درمان جوش در حقيقت کنترل جوش زدن صورت و بدن شما مي باشد نه ريشه کن کردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود يافت درمان را قطع نکنيد بلکه با مشاوره با پزشک خود داروهاي مصرفي را تعديل دهيد. گاهي نياز است تا کنترل کامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف کرد. در صورتي که بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودي نيافت شما به داروهاي مصرفي مقاوم هستيد و بايد درمان تغيير يابد. بسته به نوع جوش و وضعيت جسماني و هورموني بدن دارو انتخاب مي شود. پس بدون مشاوره با پزشک خود اقدام به مصرف يا تغيير دارو نکنيد. در صورتي که با مصرف دارو تغييري در وضعيت جسماني و يا پوست شما ايجاد شد پزشک خود را در جريان گذاريد. در مواردي که کيست و ندول ايجاد شود گاهي نياز به تزريق دارو بداخل کيست و ندول است و گاهاْ کرايو نيز در درمان مورد استفاده قرار مي گيرد. جوشهاي سر سياه و سر سفيد اگر با مصرف کرم هاي لايه بردار تخليه نشوند نياز به تخليه آنها با وسايل خاصي است. پس از فشار دادن اين جوشها و هر نوع جوش جهت تخليه آن پرهيز کنيد چون باعث شدت التهاب و ايجاد جوشگاه ميگردد. از کندن جوشها اجتناب کنيد چون باعث لک و ايجاد جوشگاه ميگردد. در طول درمان گاهي نياز است که از آنتي بيوتيک خوراکي از قبيل تتراسايکلين، اريترومايسين، داکسي سايکلين و غيره … مصرف نماييد. اين داروها علاوه بر کاهش مقدار باکتري باعث کم شدن التهاب نيز ميگردند. اگر با مصرف طولاني آنتي بيوتيک دجار قارچ تناسلي شديد با اطلاع پزشک دارو را قطع و قارچ را درمان نماييد. از عوارض جانبي داروها هراس نداشته باشيد و به پزشک خود اطمينان کنيد چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان مي گردد. در صورت هر گونه تغييري در مزاج و وضعيت جسمي پزشک خود را مطلع نماييد. اگر داروئي غير از داروي درماني جوش مصرف مي کنيد به پزشک اطلاع دهيد. مصرف بعضي از داروها در زمان بارداري و شير دهي مضر هستند بنابراين در صورتي که شما باردار هستيد يا به نوزادتان شير مي دهيد به اطلاع پزشک برسانيد. در مواقعي جوش به داروهاي رايج جواب ندهد و يا جوش بصورت کيست و ندول هاي بزرگ باشد با صلاحديد پزشک شايد نياز به مصرف داروي اکوتان (ايزوتره تينوئين) باشيد. اين دارو عوارض متعددي دارد که الزاماْ در هر بيماري ديده نمي شود. بايد قبل از شروع و در طول درمان براي پيشگيري از عوارض اين دارو معاينات پزشکي و آزمايشات لازم انجام گيرد. در حين مصرف اين دارو و احتياطاْ تا يک سال بعد از قطع دارو بايد جلوگيري از حاملگي صورت گيرد. دوره درمان بايد کامل شود چون مي تواند باعث عود جوش گردد. توصيه هاي پزشک را در حين درمان جوش فراموش نکرده و دقيقاْ اجرا کنيد.

نکته

·              موهايتان‌ را حداقل‌ دو بار در هفته‌ با شامپو بشوييد. اجاره‌ ندهيد که‌ موهايتان‌ روي‌ صورت‌ بيايد، حتي‌ در شب‌ و به‌ هنگام‌ خواب‌ مو باعث‌ پخش‌ چربي‌ و باکتري‌ها مي‌شود. براي‌ پيشگيري‌ يا درمان‌ شورةه سر از شامپوي‌ ضد شوره‌ استفاده‌ نماييد.

·              پس‌ از ورزش‌ شديد ، عرقتان‌ را بشوييد و در اسرع‌ وقت‌ چربي‌ صورت‌ را پاک‌ نماييد.

·              از مواد آرايشي‌ روغني‌ سنگين‌ استفاده‌ نکنيد. مواد آرايشي‌ غير روغني‌ نازک‌ که‌ به‌ صورت‌ لوسيون‌ هستند بسيار بهتر هستند.

·              از مصرف‌ مرطوب‌کننده‌ها خودداري‌ نماييد مگر با نظر پزشک.‌

·              به‌ هيچ‌ وجه‌ پوست خود را فشار ندهيد، نخارانيد، يا مالش‌ ندهيد.

·              زماني‌ که‌ پوست‌ با اين‌ حرکات‌ آسيب‌ نديده‌ باشد بهتر و زودتر خوب‌ مي‌شود. البته‌ پزشک‌ ممکن‌ است‌ بسته‌ به‌ صلاحديد ، نقاط‌ سر سياه‌ را بردارد.

·              با توجه‌ پزشک‌ مقداري‌ در معرض‌ اشعه ماوراء بنفش قرار بگيريد.

 درمان آكنه بر حسب نوع آكنه متفاوت خواهد بود و براي همه يكسان نمي باشد.

 در حال حاضر مهمترين درمان براي آکنه ، درماني است که تظاهرات باليني را به حداقل برساند و عوارض جانبي داروهاي مصرفي در آن کمتر باشد.

 

درمان هاي موضعي:

آنتي بيوتيك هاي موضعي منجمله اريترو مايسين و يا كليندامايسين موضعي كه سال هاست در درمان آكنه هاي خفيف تا متوسط بكار مي روند.

 آنتي بيوتيکهاي موضعي

اين آنتي بيوتيکها در درمانهاي آکنه التهابي خفيف يا متوسط مفيد هستند و باعث کاهش باکتريها در فوليکولهاي چربي مي‌شوند. اين داروها به صورت محلولهاي 5 – 2 درصد اريترومايسين ، کليندامايسين ، سولفات ‌ستاميد سديم و اسيد سالسيليک وجود دارند. مصرف اين داروها ممکن است موجب بروز عوارض جانبي مانند اسهال ، درد شکم و اسهال خوني گردد.

– رتينوئيدهاي موضعي همانند ترتينوئين، ايزوترتينوئين و آدا پالن (ديفرين) كه به خصوص روي پيش سازهاي جوش يعني كمدوها موثرند.

– بنزوئيل پراكسيد كه استفاده از آن به خصوص در كاستن ميزان مقاومت دارويي به آنتي بيوتيك ها كمك مي كند

– كمدوليتيك هاي موضعي

درمان هاي خوراكي:

– آنتي بيوتيك هاي خوراكي كه در موارد متوسط تا شديد آكنه مصرف مي شوند و با كم كردن تعداد باكتري هاي سطح پوست و اثرات ضد التهابي باعث بهبودي جوش مي شوند.

درمان هورموني

افزايش ترشح آندروژنها را از تخمدان مي‌توان با کمک داروي ضد بارداري ، سرکوب نمود. اکثر داروهاي ضدبارداري خوراکي حاوي استروژن و پروستروژن هستند. از عوارض مصرف اين داروها مي‌توان تب و افزايش وزن را نام برد. از داروهاي آنتي آندروژنها مي‌توان اسپيرنولاکتون را نام برد که باعث کاهش ترشح چربي و کاهش ضايعات در بيماران مي‌شود.

– داروهاي هورموني منجمله برخي قرص هاي ضد بارداري و ساير داروهايي كه اثرات ضد آندروژني دارند كه البته تنها در خانم ها قابليت مصرف دارند.

رتينوئيدهاي خوراكي

– رتينوئيدهاي خوراكي يا ايزوترتينوئين (آكوتان) كه غالباً براي آكنه هاي شديد و مقاوم توصيه مي شود. اين دارو كه در سال 1982 توسط FDA مورد تاييد قرار گرفت، در واقع اولين داروي خوراكي اختصاصي براي آكنه بوده و تنها دارويي است كه روي هر چهار علت زمينه ساز آكنه موثر است با اين حال مصرف اين دارو بايد كاملاً تحت نظر پزشك و پس از انجام آزمايشات لازم صورت گيرد. مهمترين عارضة جانبي اين دارو، خطراتي است كه بر روي جنين خواهد داشت و لذا مصرف آن در خانم ها در سنين باروري ميبايست حتماً همراه با راه پيشگيري مطمئني براي بارداري باشد.

·         رتين‌ ـ آ باعث‌ افزايش‌ حساسيت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ مي‌شود.

·         آکوتان‌ نيز باعث‌ افزايش‌ حساسيت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ مي‌شود و حداقل‌ سه‌ ماه‌ مانده‌ به‌ شروع‌ بارداري‌ مصرف‌ آن‌ بايد متوقف‌ شود.

 

آنتي بيوتيکهاي سيستميک

مانند اريترومايسين ، تتراسايکلين ، آمپي سيلين و کوتريموکساوزل در درمان آکنه مورد استفاده قرار مي‌گيرند، عوارض جانبي مصرف اين داروها ، ناراحتي دستگاه گوارش ، افزايش فشار داخل جمجمه و اختلال در عملکرد کبد مي‌باشد.

 

 

درمان جوشگاه هاي جوش

روش هاي مختلفي براي از بين بردن جوشگاه ها استفاده ميشود ولي بايد در نظر داشته باشيد که با هيچ روشي نتيجه صد در صد نيست. از جمله اين روش ها مي توان از ليزر، ميکرودرم ابرشن، لايه برداري با مواد اسيدي و کرم هاي لايه بردار، سابسيژن يا آزاد کردن جوشگاه هاي فرو رفته از زير، تزريق کلاژن، هيالورونيک اسيد و چربي را نام برد. گاهي نياز است براي رسيدن به نتيجه مطلوب از چند روش استفاده نمود.

 

درچه شرايطي بايد به پزشک مراجعه نمود؟

·         اگر خود شما يا يکي‌ از اعضاي‌ خانواده تان‌ دچار آکنه‌ است‌.

·         اگر  علايم‌ جديد و نامنتظره‌ بروز کرده‌اند. توجه‌ کنيد که‌ داروهاي‌ مورد استفاده‌ براي‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبي‌ شوند.

Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

فصل شنا و دانستنيهاي مهم در خصوص مراقبت از پوست و مو اثر درمانی فيلمهای پارامومايسين سولفات به همراه جنتامايسين سولفات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,778 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: