خطر را جدی بگیرید! اشعه ی خورشید برای سلامتی و زیبایی پوست مضر است.

مه 18, 2008 at 12:53 ب.ظ. بیان دیدگاه

تابستان گرم فرا رسيده است.گرمي آفتاب و طاقتهايي که طاق مي شود از يک سو و شعاع تيز اشعه هاي خورشيدي از سوي ديگر، دست در دست هم جاده سلامتي را ناهموار و چه بسا به پرتگاه بيماري بکشانند.فرار از گرما را با پناه آوردن به کولر و سايه و آب درمان توان کرد اما شعاع خطر ساز خورشيد را چگونه چاره مي کنيد. بگذاريد راحت بگويم، آيا مي دانيد بسياري از ما به اندازه اي که حواسمان جمع اتوي لباسمان هست توجهي به مظهر زيباي طبيعت انسان يعني پوستمان نداريم.مصاحبه زير را با دکتر ذبيح الله شاهمرادي* تشکيل دادم تا اندکي توجهتان را به آسيب روزمره اي که پوست بدنتان را درنورديده جلب نمايم.

دكتر كرمانپور: لطفاً با توجه به فصل تابستان و تابش شديد نور آفتاب، مختصري در خصوص اثرات مفيد آفتاب روي بدن انسان توضيح دهيد؟

دکتر شاهمرادي: همه اطلاع داريم كه زندگي بدون نور خورشيد امكانپذير نيست، از زمانهاي قديم نيز به اهميت آفتاب پي برده بودند حتي انسانهاي اوليه براي خورشيد نذر و قرباني مي كردند و يا قوم اسپارت، نوزاد را به مدت 3 رز در معرض آفتاب قرار مي دادند. اگر نوزاد زنده مي ماند شايسته حيات بود و اگر مي مرد لايق زندگاني نبود.

بطور خلاصه مي توان اثرات مفيد آفتاب براي انسان را در چند عامل خلاصه كرد:

a ) سنتز Vit D: در مرحله اول 7- دهيدروكلسترول (7-Dehydrocholestrol) نور با طول موج كمتر از nm320 (اشعه UVB) را جذب و به پره ويتامين D3 تبديل مي شود. در مرحله دوم، پره ويتامين D3 به ويتامين D3 در اثر گرما تبديل مي شود.

b) تشكيل ملانين و افزايش ضخامت پوست:بخصوص اشعه UVB موجب اين حالت مي شود. هم اپيدرم و هم درم ضخيم شده و ضخامت لايه شاخي نيز تا 6-4 لايه افزاش مي يابد كه نقش مهمي در جلوگيري از صدمات عمقي تر و سرطانها خواهد داشت. به همين جهت پوست افراد در آفريقا و مناطق گرم، تيره و ضخيم مي شود تا از ابتلاء به سرطانهاي پوست جلوگيري نمايد.

c) اولين سد دفاعي بدن ، وجود پوست است. بنابراين از سرما، گرما، عوامل فيزيكي و … برعهده پوست است. همچنين اثرات ضد ميكروبي تسكين و آرامش بعضي از بيماريهاي عصبي و تأثير بر غدد داخلي بدن نيز از ديگر اثرات مفيد نور آفتاب است.

 

 

دكتر كرمانپور : اصولاً نور آفتاب به چند اشعه تقسيم مي شود؟

نور آفتاب داراي طيف وسيعي است كه آنرا به 3 دسته اصلي تقسيم مي كنيم:

 1- اشعه ماوراء بنفش (UV) كه خود داراي 3 قسمت است.

UVA(320-400nm) , UVB(290-320nm), UVC(100-290nm)

2- نور مرئي كه شامل 400-700nm است.

3- مادون قرمز (IR) كه از 70nm به بالا است.

بطور كلي هر چه طول موج كمتر باشد، آسيب وارده به پوست بيشتر خواهد بود بنابراين UVC بيشترين ضرر را براي پوست دارد كه خوشبختانه تقريباً تمام آن توسط لايه ازون واقع در Stratosphere  (استراتوسفر) كه در ارتفاع 15-35km زمين است جذب شده و به زمين نمي رسد. بدين ترتيب مهمترين اشعه مضر در سطح زمين UVB خواهد بود بطوريكه UVB با اينكه حدود 20-10 برابر كمتر از UVA است اما 1000 برابر بيشتر ازآن در ايجاد كانسرهاي پوستي تأثير دارد. ميزان UVB در ساعات مختلف روز و فصول مختلف، فرق مي كند اما ميزان UVA ثابت است.

دكتر كرمانپور: آقاي دكتر اشعه خورشيدي چه اثرات مضري براي پوست دارد؟

دکتر شاهمرادي: اثرات مضر آفتاب را به دو دسته اصلي اثرات  فوري و تأخيري تقسيم مي كنيم:

1)   اثرات فوري خود شامل قرمزي و سوزش است كه بيشتر در اثر UVB و كمتر UVA مي باشد و اثر ديگر تيره شده پوست (پيگمانتاسيون) است كه شامل تيرگي فوري (در اثر UVA) كه چند ساعت پس از تماس با آفتاب ايجاد و چند روز طول مي كشد، و تيرگي تأخيري (در اثر UVB) كه چند روز بعد از تماس شروع و ممكن است هفته ها طول بكشد، خواهد بود.

2)      اثرات ديررس نورآفتاب: مثل

a) پيري زودرس (aging) مثل كك و مك (Freckle)، لنتيگو، خشكي پوست، چين و چروك (wrinkling)

 b) ضايعات پيش بدخيمي مثل سولار كراتوز، بيماري Bowenو…

c) ضايعات بدخيمي پوست مثل SCC,BCC

 بدين ترتيب شايع ترين بدخيمي هاي انسان، سرطانهاي پوست مي باشند كه مهمترين عامل آن نيز تماس هاي بدن طولاني مدت براي چندين سال با نور آفتاب است. تقريباً هر هفته حداقل چند بيمار مبتلا به بدخيمي هاي پوست مورد شناسايي و درمان واقع مي شوند. ذكر اين نكته ضروري است كه هرگاه زخمي روي پوست بخصوص روي صورت و دست و بخصوص در افراد پير و در مشاغلي مثل كشاورزان و كارگران براي چند ماه باقي بماند، حتماً توسط متخصص پوست بايستي معاينه و در صورت نياز نمونه برداري گردد. و نيز استفاده مداوم از ضد آفتاب ها جهت جلوگيري از اين بدخيمي ها توصيه مي گردد.

دكتر كرمانپور: سئوال ديگر در مورد پوشش ها و ضد آفتابهاست. لطفاً در اين مورد خوانندگان را راهنمايي كنيد.

دکتر شاهمرادي: همانطور كه ذكر شد عوامل متعددي بخصوص نور آفتاب در ايجاد سرطان پوست نقش دارند. بايستي توجه داشت كه حدود 60% كل نور آفتابي كه در تمام زندگي به پوست مي تابد، مربوط به سنين قبل از 20 سالگي كه اوج فعاليت فيزيكي كودكان و نوجوانان است، مي باشد. هر چند همانطور كه گفته شد اثرات اين تابش ديررس بوده و سالهاي بعد ايجاد لك، چين و چروك و در نهايت در تعدادي سرطان پوست مي كند. پس بيشترين اهميت استفاده از ضد آفتاب مربوط به زير 20 سالگي است. به والدين توصيه مي گردد از تماس بدون دليل كودكان خود با نور شديد آفتاب بخصوص در ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر (كه 80% از UVB مربوط به اين ساعات است) جلوگيري نمايند. همچنين از لباس هاي محافظ بخصوص كلاههاي نقابدار كه حداقل cm15 نقاب داشته باشد استفاده نمايند. اگر زير 20 سال مرتب از ضد آفتاب استافده شود، 70% از بدخيمي هاي پوست در سنين بالاتر كاسته خواهد شد.

نكته ديگر در مورد وجود ابر در آسمان است. ابرها هيچگاه بطور كامل جلوي اشعه UV را نمي گيرند. ابرها در 90-20% (بسته به ميزان تراكم آنها) اشعه را كاهش مي دهد پس در سايه و هواي ابري نيز استفاده از ضد آفتاب توصيه مي شود. نكته ديگر سواحل درياست كه كلاً سطوحي مثل برف تا 80% اشعه را منعكس كرده و آسيب پوستي را افزايش مي دهد. آب درياها، شن و ماسه و سطوح فلزي نيز كم و بيش در انعكاس اشعه موثرند.

نكته بعدي احتمال آفتاب سوختگي در ارتفاعات بالاتر از سطح درياست. در ارتفاع 2km ميزان اشعه UVB بيشتر از سطح دريا خواهد بود.

در فرصت بعدي در خصوص نحوه استفاده از ضد آفتاب و تركيبات موجود در ضد آفتابها نكات مهمي را عرض خواهم كرد.

Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

كشت و تكثير فيبروبلاستها و تزريق آن براي درمان چين و چروك صورت در اولين بيمار در ايران فصل شنا و دانستنيهاي مهم در خصوص مراقبت از پوست و مو

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,778 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: