بهاي سنگين داروي تلخ

مه 19, 2008 at 6:09 ب.ظ. بیان دیدگاه

طرح‌ها مقطعي است. آنچه آغاز مي‌شود پايان ندارد. در اين شك نكنيد، اگر دارو در داروخانه‌ها پيدا نمي‌كنيد مثل گذشته مي‌توانيد به ناصرخسرو مراجعه كنيد! دلالان مرگ بازگشته‌اند! نيروي انتظامي در اواخر سال گذشته با اجراي طرح ضربتي خود تمامي دلالان دارو را از ناصرخسرو جمع‌آوري كرد. آنها بسياري از خانه‌هايي را كه محل نگهداري داروهاي غيرمجاز و تقلبي بودند شناسايي و نابود كردند. در آن روز رييس پليس تهران اعلام كرد كه تمامي مراكز محل نگهداري داروهاي تقلبي تخريب مي‌شوند و شهروندان تهراني، ديگر رنگ دلالان دارو را در ناصرخسرو نخواهند ديد.سروكله دلالان دارو در خيابان ناصرخسرو پيدا شده است. اخيرا  اظهارات متناقض و تقريبا دوپهلويي از سوي مسئولان وزارت بهداشت اعلام شد اما گفته‌هاي ديناروند معاون غذا و داروي وزارت بهداشت به نوعي وجود دلالان را در ناصرخسرو اثبات كرد.
او گفت: ما هنوز ادعايي مبني بر نبود افراد سودجو در اين مكان نداريم!
وزير بهداشت نيز بر لزوم ادامه برخورد و مبارزه با فروشندگان داروهاي قاچاق و پاكسازي ناصرخسرو تاكيد مي‌كند.لنكراني مي‌گويد: پاكسازي ناصرخسرو مدت زماني است كه آغاز شده و بايد ادامه يابد. ما مستقيم براي مبارزه هزينه نمي‌كنيم، البته كارهاي نظارتي وزارت بهداشت به نوعي مبارزه با قاچاق است. وي اذعان مي‌كند كه هيچ برآورد قطعي از ميزان قاچاق دارو و بالعكس نداريم!

شايعات اخير درباره وجود دلالان ما را به سوي خيابان ناصرخسرو هدايت مي‌كند. در نگاه اول همه چيز آرام جلوه مي‌كند.از يك كاسب مي‌پرسم اينجا ديگر داروفروشي نيست؟ پاسخ مي‌دهد: اگر دارو مي‌خواهي بايد برگردي چهارراه بالايي معمولا آنجا مي‌ايستند. كنجكاوي مرا به آن محل مي‌كشد. كمي جست وجو مي‌كنم. با گذشت چند لحظه فردي به آرامي مي‌گويد: دارو، دارو و از كنارم رد مي‌شود. جلوتر مي‌روم. مردي ميانسال در كنار خيابان به چهره رهگذران نگاه مي‌كند. گويا كساني را كه دارو مي‌خواهند از روي صورت شناسايي مي‌كند يا مي‌تواند حدس بزند چه كسي به دنبال دارو است. او چندان محافظه كار نيست، دارو، دارو، داروهاي كمياب از همه رقم ! همه چيز برايم عيان مي‌شود.
متاسفانه داروفروشان برگشته‌اند. دلالان همانند قارچ‌هاي سمي به‌سرعت در حال گسترش‌اند و اگر نيروي انتظامي به مبارزه خود با اينگونه افراد ادامه ندهد ناصرخسرو همانند گذشته پر از دلال دارو خواهد شد.
هم‌اكنون آنها در آنجا پرسه مي‌زنند اما احتياط را رعايت مي‌‌كنند. در واقع دلالان دارو همانند گذشته به فعاليت خود ادامه مي‌دهند اما از ترس دستگير شدن محتاط‌تر شده‌اند. مي‌گويند، براي نابودي هر پديده‌اي كه به سلامت جامعه ضرر مي‌زند بايد ريشه را نابود كرد. داروفروشان هم به نوعي افراد كوچكي هستند كه بازيچه باندهاي بزرگ قرار گرفته‌اند. مسئولان نيروي انتظامي به‌خوبي آگاهند كه براي نابودي و ريشه‌كن كردن قاچاق دارو بايد سراغ قاچاقچيان و باندهاي بزرگ قاچاق دارو بروند. متاسفانه وزارت بهداشت از ميزان قاچاق دارو به كشور و بالعكس اطلاعي ندارد! اين نقطه ضعفي است بزرگ براي بزرگترين متولي بهداشت و سلامت مردم.
گرچه نيروي انتظامي اعلام كرده كه مبارزه با سوداگران دارو و پاكسازي ناصرخسرو را در دستور كار خود دارد اما اجراي اين طرح نبايد مانند طرح‌هاي ديگر مقطعي و در كوتاه مدت انجام شود. پيگيري و اجراي بلندمدت طرح، شرط نابودي دلالان دارو است. طرح‌هاي مشابه اين‌چنيني مثل اجراي طرح جمع آوري معتادان ولگرد، اراذل و اوباش و مزاحمان خياباني را به ياد آوريد.
به گفته مردم تمامي اين طرح‌ها نيمه‌كاره رها شده است. هنوز در بسياري از ميادين و پارك‌هاي شهر معتادان ولگرد پرسه مي‌زنند و اراذل و اوباش سر چهارراه‌ها پاتوق به راه مي‌اندازند. متاسفانه هنوز نواميس مردم شب‌ها در خيابان‌هاي شهر از امنيت كامل برخوردار نيستند. بروز حوادث متعدد و تعرض به نواميس مردم كه هر روز به وقوع مي‌پيوندد، اين ادعا را اثبات مي‌كند. طرح پاكسازي ناصرخسرو و مقابله با دلالان دارو نيز بايد تداوم يابد. تداوم اجراي اين طرح سبب مي‌شود تا هيچ دلالي احساس امنيت و آرامش نداشته باشد. شايد اين آرزو در آينده تحقق يابد. ناصر خسرو ديگر داروخانه‌اي بزرگ در پياده‌رو يا مركز فسادي كه مسئولان از آن ياد كرده‌اند، نيست اما هنوز نگراني مردم سرجاي خود است. پاكسازي ناصرخسرو انجام شد اما دوام  اين روند به همكاري همه دستگاه‌ها نياز دارد.ناصرخسرو يكي از خيابان‌هاي قديمي تهران است كه از نخستين سال‌هاي جنگ و همزمان با آغاز تحريم‌هاي همه جانبه عليه ايران، به تدريج به پاتوق فروشندگان داروهاي ناياب تبديل شد؛ كوچه پس كوچه‌هايي تنگ كه هر گوشه آن پر بود از فروشندگان معجون زندگي.
اغلب كساني كه در دو دهه گذشته با داروهاي ناياب و كمياب سروكار داشته‌اند، خيابان ناصرخسرو را به عنوان تنها مركز تهيه چنين داروهايي مي‌شناسند. در واقع اغلب داروهاي خاص، پس از ورود به كشور از چرخه توزيع داروخانه‌اي خارج و در خيابان ناصرخسرو عرضه مي‌شدند.  اين در حالي است كه هنوز هم بيماران براي تهيه دارو‌هاي ناياب خود مجبورند با مراجعه به داروخانه‌هاي ??آبان و هلال احمر در تهران، نياز خود را تامين كنند. با  اين همه، واقعيت آن است كه بسياري از مراجعه‌كنندگان به  اين مراكز، هرگز به داروي خود دست نمي‌يابند اما ناصرخسرو داروخانه بزرگي بود كه همه جور دارويي در آن يافت مي‌شد.  اين دارو‌ها كه از سوي باندهاي بزرگ و پر قدرت با سوءاستفاده از سهميه‌هاي نهادها و سازمان‌ها وارد كشور مي‌شد، از سوي دلالان خرده پا خريداري و در نهايت از طريق فروشندگان خرده پا در خيابان ناصرخسرو عرضه مي‌شد. عليرغم  اينكه فرمانده نيروي انتظامي  و وزير بهداشت تاكيد كرده‌اند كه با پاكسازي خيابان ناصرخسرو قصد دارند به توزيع داروها سروساماني بدهند اما به نظر نمي‌رسد تا هنگام ساماندهي عرضه داروهاي ناياب در كشور، برخورد با فروشندگان دارو در ناصرخسرو بتواند مشكلي را حل كند. در  اين ميان هرچند تاكنون هيچ آمار رسمي درباره تعداد جان‌باختگان حاصل از نبود دارو بر اثر تحريم و موارد مشابه آن ارائه نشده اما با يك حساب سر انگشتي مي‌توان حدس زد تعداد جان باختگان كم نبوده است و البته هيچ كس هم مسئوليت آن را برعهده نمي‌گيرد. به هر حال بايد پذيرفت چنانچه جغرافياي جرم محدود نشود بسياري از خيابان‌هاي شهر، استعداد تبديل شدن به ناصرخسرويي ديگر را دارند.
در واقع مبارزه با توزيع داروهاي قاچاق از طريق اشغال مكان‌هايي نظير ناصرخسرو و تنبيه قاچاقچيان دارو به تنهايي به جايي نخواهد رسيد و مسئله مبارزه با قاچاق فقط با تكيه به اين شيوه شكست خواهد خورد. مشكل توزيع داروهاي قاچاق را بايد به شيوه‌هاي مختلف نظير توجه به ضرورت ورود برخي از داروهاي مورد نياز بيماران به كشور و به شيوه قانوني حل كرد. پزشكان نيز نبايد بيماران را به تهيه داروهايي كه در فهرست داروهاي مجاز كشور قرار ندارد، ترغيب كنند زيرا اين امر نيز به فرهنگ‌سازي نياز دارد.وقتي پزشكان از داروهايي كه در فهرست دارويي كشور وجود ندارد براي بيماران دارويي تجويز مي‌كنند، بيماران به هر طريقي كه شده آن را تهيه مي‌كنند، چرا كه اين داروها براي بيمارستان لازم است و زماني كه داروخانه‌ها نتوانند آنها را در اختيار بيماران قرار دهند آنان نيز براي تهيه دارو از طريق مكان‌هاي غيرمجاز اقدام مي‌كنند.

يارانه ميلياردي در جيب دلالان
«بخش مهمي از يارانه 220 ميليارد توماني دارو به جيب دلالان سرازير مي‌شود» اين خبر دردناك را عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس داده و گفت: خيلي وقتها يارانه 220 ميليارد توماني داروي كشور به شكل رانت به جيب دلالان داخلي يا كشورهاي همسايه سرازير مي‌شود كه سال آينده بايد مديريت قويتري در اين مورد اعمال شود.مسعود اميني افزود:‌ در حوزه داروي كشور و در سال جاري، با وجودي كه پيشرفت‌هاي كم‌نظيري در توليد داروهاي جديد، گران قيمت و كمياب دنيا داشتيم اما همچنان مشكلات مهمي در نحوه توزيع يارانه دارو وجود دارد كه مهار آن از دغدغه‌هاي مهم نظام سلامت كشور است. وي ادامه داد:‌ يارانه‌اي كه براي خريد داروهاي مورد نياز بيماران خاص و صعب‌العلاج وجود دارد بالاي 220 ميليارد تومان است كه متاسفانه خيلي وقت‌ها اين يارانه به شكل رانت، به جيب دلالان دارو در داخل كشور يا كشورهاي همسايه سرازير مي‌شود؛ بسياري از اين داروها، داروهاي گران قيمتي هستند كه به واسطه يارانه در داخل كشور ارزان فروخته مي‌شوند به همين علت قاچاق و احتكار اين داروها سود زيادي براي دلالان آن به ارمغان مي‌آورد.وي گفت: بسياري از دلالان دارو خودشان دست‌اندركار شركت‌هاي وارداتي دارو هستند كه به جاي توزيع داخلي، اين داروها را به كشورهاي ديگر صادر مي‌كنند. دلالان و واسطه‌هاي ديگري هم هستند كه خارج از اين شركت‌ها در اين زمينه فعاليت مي‌كنند، افرادي نيز داروهاي با كيفيت داخلي را قاچاق مي‌كنند و با ايجاد كمبود كاذب اين داروها در كشور زمينه واردات مشابه خارجي اين داروها را به كشور فراهم مي‌كنند.
اكثر كشورهاي دنيا با پديده قاچاق دارو مواجه هستند و بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني به طور متوسط 12 درصد حجم بازار دارويي كشورها به داروهاي قاچاق اختصاص دارد؛ با توجه به گردش مالي 2/1 ميليارد دلاري بازار دارو در ايران سالانه حدود 120 ميليون دلار داروي قاچاق در كشور خريد و فروش مي‌شود.
اما در كشور ما به علت وجود يارانه دارو و عرضه ارزان قيمت داروهاي با كيفيت خارجي شاهد پديده معكوس قاچاق دارو از ايران هستيم. به گفته رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت بعد از سهميه‌بندي بنزين مشكل قاچاق اين كالا از كشور تشديد شده و جاي قاچاق بنزين را گرفته است. ديناروند گفته بود: شبكه‌هاي قاچاق همواره فعالند و وقتي كه قاچاق يك كالا محدود شود به فكر قاچاق كالاي ديگر مي‌افتند، به همين علت شبكه مافياي قاچاق دارو در ايران فعال‌تر از گذشته شده است و به شيوه‌هاي مختلف در رسانه‌ها نفوذ مي‌كنند. ديناروند افزود: تلاش آن‌ها اين است كه داروي يارانه‌اي بيشتري در بازار توزيع شود تا راحت‌تر بتوانند آن را از كشور خارج كنند، من اطمينان دارم كه قصد آنها اين است كه با همين سر و صداها،قدرت كنترل ما را بر داروهاي يارانه‌اي به علت تفاوت قيمتشان با قيمت واقعي آنها، ضعيف كنند و به سود خود برسند. معاون وزير بهداشت گفت:‌ اطلاع دقيق داريم كه با حذف قاچاق بنزين از كشور كه نتيجه اجراي طرح كارت هوشمند بنزين بود، قاچاقچيان به سمت قاچاق كالاهاي ديگر تمايل پيدا كرده‌اند و داروهاي يارانه‌اي به علت تفاوت قيمتشان با قيمت واقعي يكي از بسترهاي مهم قاچاق كالا از كشور است. وي ادامه داد: اكنون قطعا قاچاق داروهاي يارانه‌اي هدف شبكه قاچاق قرار گرفته است اما به هيچ‌وجه براي مردم جاي نگراني وجود ندارد زيرا اكنون هيچ قلم از داروهاي موجود در فهرست رسمي كشور ناياب نيست فقط ممكن است دسترسي به آن سخت شده باشد يعني مردم مجبور باشند دارويي را كه از فلان داروخانه تهيه مي‌كردند اكنون از داروخانه ديگري تهيه كنند كه از اين بابت از مردم عذرخواهي مي‌كنيم.

نسخه «تجهيزات مرگ» را بپيچيد
در هر حال، زيان ناشي از اقدام دلالان در قاچاق دارو و تجهيزات پزشكي مانند ديگر كالاهاي قاچاق فقط شامل زيان اقتصادي نمي‌شود چرا كه اين كالا با جان مردم نيز سر و كار دارد.بنابراين بايد مجاري ورودي قاچاق دارو و لوازم پزشكي نظير بنادر آزاد نيز بسته شود، چرا كه برخي از اين اقلام بدون نظارت و ثبت وارد كشور شده و در شهرهاي مختلف توزيع مي‌شوند.
متاسفانه در بسياري از موارد مردم داروها و تجهيزاتي را تهيه مي‌كنند اما از قاچاق و غيراستاندارد بودن آنها اطلاعي ندارند.كالاهاي قاچاق اغلب تقلبي هستند و در صورت استفاده ضمن پرداخت هزينه‌هاي سنگين – جهت خريد – نه تنها درماني حاصل نمي‌شود بلكه مصرف‌كننده و بيمار را دچار عوارض ديگري نيز مي‌كند.
داروها، كالاها و تجهيزات پزشكي قاچاق به اقتصاد و توليد در كشور به شدت زيان وارد مي‌كند و موجب تلاطم قيمت براي خريداران مي‌شود. عدم وجود نظارت و بازرسي كافي شرايطي را به وجود آورده كه هم‌اكنون بسياري از داروها يا تجهيزات پزشكي را مي‌توان در سوپر‌ماركت‌ها، زيرپله‌ها و دخمه‌ها يافت و اگر اوضاع به همين منوال پيش برود بايد فاتحه سلامت جامعه را خواند!

Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

«گريه نكن سرزمين من» با اشك‌هاي كارگردانش پخش مي‌شود كار می‌كنم تا نان حلال در بیاورم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,978 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: