دعاي خير مردم در طبابت، بيشتر از دوران نمايندگي است

مه 24, 2008 at 6:43 ق.ظ. بیان دیدگاه

شايد نماينده شدن ساده باشد اما نماينده ماندن سخت است چرا كه بايد با زحمت آن را نگه داشت به‌خصوص در مناطق محروم كشور كه افراد بومي اين مناطق با توجه به فقر موجود، بي‌سوادي، بي‌توجهي به مسائل بهداشتي و… زندگي مي‌كنند.
كانديداي نمايندگي شدن از اين نوع حوزه‌هاي انتخابيه كه استان سيستان و بلوچستان هم در زمره يكي از استان‌هاي محروم به شمار مي‌آيد، كاري سخت و طاقت‌فرسايت و لازمه قبول آن داشتن صبر و شكيبايي است.
در اين گفتگو به سراغ دكتر شهرياري نماينده‌اي از حوزه انتخابيه زاهدان رفته‌ايم تا براي ما از سختي‌هايي كه با جان و دل براي مردم اين خطه از مرز و بوم ايران متحمل شده است، بگويد.
دكتر شهرياري نماينده مردم زاهدان  از آن دسته از نمايندگاني است كه در پاره‌اي از مواقع و در گذشته،‌ مسئولان شهر مي‌خواستند بي‌هيچ عذر و بهانه‌اي نام وي را از استان سيستان و بلوچستان حذف كنند، وي فردي است كه سابقه دو هزار پيوند قرنيه دارد، با استمرار و پويايي توانست بر مشكلات غلبه كند،  بيمارستاني به عنوان قطب چشم‌پزشكي احداث كند، به مردم زاهدان خدمات ارزنده‌اي را ارائه دهد، با كارهايي همچون خدمات رايگان به بيماران و از اين دست خدمات انساني، در مجلس هفتم با كسب آرايي بالغ بر صد هزار راي به عنوان نماينده مردم شهرش انتخاب شود و در كميسيون بهداشت و درمان هم فعاليت كند وي در مجلس هشتم با اخذ بالاي 85 هزار راي از حدود 173هزار راي به مجلس هشتم راه يافته است. در ادامه شما را به خواندن اين مصاحبه دعوت مي‌كنيم.

خودتان را براي خوانندگان مجله معرفي كنيد.
شهرياري: حسينعلي شهرياري متولد سال 1330 در شهرستان زابل هستم. در خانواده‌اي متوسط زندگي كرده‌ام دوران ابتدايي را در شهرستان خاش سپري و ديپلم خود را در زاهدان اخذ كردم و در سال‌هاي 49 – 1348  در رشته پزشكي دانشگاه جندي‌شاپور اهواز مشغول به تحصيل شدم و با اخذ مدرك دكتري در سال 1356 به عنوان پزشك سپاه بهداشت قبل از انقلاب و در روستاي جزينك زابل مشغول به خدمت شدم. جا دارد به اين مطلب هم اشاره كنم كه قبل از انقلاب و در تمام جريانات انقلاب پابه‌پاي مردم سيستان در تظاهرات و فعاليت‌هاي سياسي شركت مي‌كردم.
خوشبختانه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و در سال 58 كار خود را در بيمارستان انقلاب زابل شروع كردم و حدود يك سال و نيم هم رييس‌ بهداري و بهزيستي شهرستان زابل بودم . در سال 1361 براي گرفتن تخصص و فوق تخصص به تهران آمده و تخصص خود را در سال 1365 اخذ كردم، بعد از آن قصد داشتم در تهران ماندگار شوم اما با توجه به اين‌كه در آن سال اجازه تاسيس دانشگاه علوم پزشكي را در كل كشور مي‌دادند و بنده در آن زمان به خدمت معاون آموزشي بهداشت و درمان رسيده بودم پيشنهاد دادم به استان سيستان و بلوچستان مجوز بدهند تا يك دانشگاه علوم پزشكي در اين استان محروم راه‌اندازي كنم بعد هم تاكيد كردم تنها در صورتي كه تمام امكانات چشم‌پزشكي بيمارستان لبافي‌نژاد تهران را در زاهدان نيز در اختيار ما و در مركز چشم‌پزشكي اين استان قرار دهند حاضرم به زاهدان بروم. آقاي نوري معاون آموزش آن زمان موافقت كرد و قول انجام اين كار را به بنده داد و ما دانشگاه زاهدان را با سه نفر كه مدرك فوق‌ليسانس داشتند راه‌اندازي كرديم اين اتفاق زماني رخ داد كه تعداد پزشكان متخصص داخلي در سيستان و بلوچستان كمتر از تعداد انگشتان يك دست بود و اغلب آنها نيز از كشورهاي بنگلادش و هند بودند. هم‌اكنون مفتخريم كه بسياري از چشم‌پزشكان معروف كشور از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شده‌اند.در سال 1375 نشان خدمت جمهوري اسلامي از طرف رييس‌جمهور وقت،آيت ا… هاشمي رفسنجاني به بنده اعطا شد.جا دارد به اين نكته جالب هم اشاره‌اي داشته باشم، در سال 1377 كه دانشگاه علوم پزشكي زاهدان را به يكي از دوستان واگذار كرده و آن‌جا را ترك كردم، رتبه اين دانشگاه در كشور يازده بود اما در سال 1385 به رتبه 28 رسيده است!

 در هنگام خدمت به مردم با چه مشكلاتي مواجه شديد؟
شهرياري: در سال 1376 با توجه به اين‌كه رياست دانشگاه علوم پزشكي زاهدان را بر عهده داشتم در جناح سياسي خاصي هم فعاليت مي‌كردم و به دليل فعاليت در آن جناح سياسي، وزير وقت آن زمان آقاي فرهادي به بنده پيشنهاد دادند كه رياست دانشگاه علوم پزشكي ايران يا دانشگاه علوم پزشكي مشهد را بپذيرم؛ بنده هم در مقابل اين پيشنهاد به ايشان گفتم كه اگر در زاهدان و در استان سيستان و بلوچستان مانده‌ام و خدمت مي‌كنم هم به علت عشق و علاقه‌ام به مردم اين خطه است و هم به دليل اين‌كه بيست سال مسئوليت اجرايي داشتم اما حالا ديگر انگيزه‌اي براي رياست ندارم بعد از اين‌كه آن پيشنهاد را نپذيرفتم به بنده گفته شد كه استعفا بدهيد من براي بار دوم گفتم كه با نظام جمهوري اسلامي ايران قهر نكرده‌ام كه استعفا بدهم و استعفا هم نمي‌دهم من انسان توانمندي هستم. فقط شما يك راه چاره داريد و آن اين‌كه بنده را عزل كنيد. اين كشمكش يك سال به طول انجاميد تا اين‌كه سرانجام با توجه به فشارهايي كه به آقاي فرهادي وارد مي‌شد سرانجام مرا عزل كردند.با توجه به عزل بنده در سال 1377 خداوند فرصتي مناسب پيش روي بنده قرار دارد و آن اين‌كه با فرستادن مقالات خود به خارج از كشور توانستم درجه استادتمامي را در سال 1377 اخذ كنم و آن‌جا بود كه ضرب‌المثل «خدا گر زحكمت ببندد دري زرحمت گشايد در ديگري» براي بنده عينيت پيدا كرد.بنده اولين استاد‌تمام در رشته‌هاي پزشكي كشور هستم، اما به خاطر كمي تعداد استاد تمام در رشته‌هاي پزشكي متاسفم.
 با اين‌كه در حال حاضر رياست بيمارستان چشم‌پزشكي زاهدان را به عهده داريد، چگونه وارد مجلس هفتم شوراي اسلامي شديد؟
شهرياري: با توجه به اين امر كه استان سيستان و بلوچستان از استان‌هاي محروم است به اين نتيجه رسيده بوديم كه در جمهوري اسلامي اگر مديران توانمندي وجود داشته باشد و از مسئولان نظام مقدس بخواهند كه امكاناتي ارائه دهند، اين استان از محروميت در مي‌آيد ما به اين باور رسيديم كه اگر مي‌خواهيم استان ما عقب‌مانده نباشد و  به آن توجه شود بايد افرادي دلسوز با حساسيت اهالي بومي استان،  سر كار بيايند چون در كل بوميان، باتجربه و شناختي كه از استان دارند بهتر مي‌توانند مسائل را پيگيري كنند. با همين اصرار دوستان وارد حوزه سياست شدم و اين مسئوليت را پذيرفتم كه از اين طريق بتوانم مسائل استان را بهتر پيگيري كنم  به اين ترتيب در مجلس هفتم و با حضور پرشكوه مردم در استان زاهدان با بيش از صدهزار راي، وارد مجلس شوراي اسلامي شدم. خوشبختانه يا متاسفانه كانديداي مجلس هشتم هم شده‌ام اما متاسفانه اين مسئله باعث شده كه از شغل اصلي خود يعني طبابت دور شوم چرا كه احساس مي‌كنم در كار طبابت بيشتر مي‌توانم موثر باشم، در حال حاضر هفته‌اي يك‌بار به زاهدان مي‌روم و بيماراني را كه به لحاظ مالي در مضيقه هستند به طور رايگان مداوا مي‌كنم با توجه به حضور چهار ساله خود در مجلس شوراي اسلامي سعي‌ام بر اين بوده كه در جهت رفع مشكلات استان حركت كنم و بتوانم خواسته‌هايي را كه سال‌ها در سر مي‌پروراندم به مرحله اجرا برسانم. الحمدا… در مجلس هفتم توانستيم استارت گوشه‌هايي از اين كارها را بزنيم . خوشبختانه خيلي از كار‌ها شروع شده و دولت محترم نهم هم توجه ويژه‌اي به اين استان داشته‌اند. البته اين  به معناي بي‌توجهي دولت‌هاي گذشته به استان زاهدان نيست دركل دولت‌هاي ديگر هم به اين استان توجه داشته‌اند اما عملكرد دولت نهم در اين استان ويژه بوده است.در مجلس شوراي اسلامي هم با اين كه جزو نيروهاي اصولگرا بوده و هستم اما سعي‌ام بر اين بوده كه بيشتر پيرو منطق و تعادل باشم و در اين راستا حركت و فضايي ايجاد كنم كه در آن بتوان فضاي خدمت‌رساني را اعمال كرد نه اين‌كه فضايي براي ايجاد درگيري و اختلافات درون گروهي به وجود آيد.خوشبختانه طي اين چهار سال هم در كميسيون بهداشت و درمان توانسته‌ايم كارهاي ماندگاري انجام دهيم از جمله بيمه كردن روستاييان، وضع قانون جامع مبارزه با دخانيات، قانون سقط‌درماني و… بسياري از لوايح مطرح شد و به تصويب رسيد اما در مجلس ششم عده‌اي جرات ثبت آن را نداشتند چه برسد به اين‌كه بخواهند آنها را وارد صحن علني مجلس كنند و به تصويب برسانند.
 با در نظر گرفتن اصل 44 به عنوان يكي از لايحه‌هاي مهم مجلس هفتم  كه با مشكلات و كم وكاستي‌هايي به ثمر رسيد، نظر خود را در رابطه با اين اصل و ورود آن به كميسيون بهداشت و درمان بيان كنيد.
شهرياري: در بدو ورود اصل 44 به مجلس هفتم اين امر را پرس و جو كرديم كه آيا در اين اصل بهداشت و درمان هم گنجانده شده است يا خير. رياست محترم مجلس جناب آقاي حداد عادل به اين مطلب اشاره كردند كه مسئله بهداشت و درمان هم مي‌تواند مطرح شود اما در نشستي كه با رييس كميسيون مشترك اصل 44 داشتم عنوان شد كه بهداشت و درمان در اصل 44 جايگاهي ندارد. بعد از اين گفتگوها متوجه شديم كه در اين زمينه  شبهاتي وجود دارد به همين دليل در صحن علني مجلس عنوان كرديم كه بايد يك بند الحاقي به اصل 44 اضافه شود كه در آن، فصل بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و آموزش عالي و تحقيقات استثنا باشد.  ابتدا قرار بود اين فصل به شكل كلي به بخش خصوصي واگذار شود، اما با بحث و بررسي دقيق مشخص شد كه نمي‌توان به اين امر دست يافت مگر اين‌كه اختيار آن در يد قدرت حاكميت باشد و اگر هم بخش خصوصي وارد كار شد از آن استقبال شود. اين لايحه وارد صحن شد و خوشبختانه راي مناسبي هم اخذ كرد اما بعد از اين‌كه از شوراي نگهبان به مجلس شوراي اسلامي رسيد، شوراي نگهبان عنوان كرد كه مجمع تشخيص مصلحت نظام با اين امر طبق ماده 110 قانون مخالف است و بايد آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و آموزش عالي به بخش خصوصي واگذار شوند ولي با راي‌گيري براي ابقاي آن راي مناسبي به دست آمد و بعد از رايزني‌هايي كه مجلس با مجمع تشخيص مصلحت نظام انجام داد، مجمع براي دولتي ماندن اين سه نهاد قانع شد.
برايمان از سوابق پزشكي‌تان بگوييد.
شهرياري: تا به امروز بيش از دوهزارو پانصد تا سه هزار پيوند قرنيه در زاهدان صورت گرفته است كه حدود دو هزار پيوند قرنيه را بنده انجام داده‌ام همچنين عمل‌هاي شبكيه‌اي كه انجام داده‌ام در بسياري از موارد مثمر ثمر بوده دعاي خيري كه  زمان طبابت پشت سرم بود خيلي بيشتر از دوران نمايندگي است از اين رو مي‌ترسم در اين سمت و با ورود به كارهاي سياسي هم از دنيا و هم از آخرت باز بمانم.هر نهادي از نابينا تعريفي خاص دارد اما پزشكان، به فردي نابينا مي‌گويند كه حتي نور را هم نمي‌بيند اما بنا به تعريف پزشكي‌قانوني نابينا به فردي گفته مي‌شود كه ديد وي زير يك خط باشد، درصد قابل توجهي از بيماران در كشور كه به مراكز مختلف چشم‌پزشكي مراجعه مي‌كنند اميد بازگشت دارند اين هستيم كه سرانه واقعي درمان را اجرا كنيم چون اگر سرانه درمان، واقعي ديده شود، تعرفه‌هاي بخش دولتي هم واقعي مي‌‌شود و بعد از آن تعرفه‌هاي بخش خصوصي هم به واقعيت نزديك‌تر مي‌‌شود به اين ترتيب مي‌‌توان مشكلات جامعه پزشكي را رفع كرد.
در مورد كارت‌هاي هوشمند بيماران چه كارهايي صورت گرفته است؟
شهرياري: بيمه تامين اجتماعي فعاليت‌هايي را آغاز كرده است. از جمله اين‌كه براي بيماران خاص كارت‌هايي تهيه شده و در اختيار اين دسته از افراد قرار گرفته  است.
 آيا در ايران جايگاه پزشك خانواده مشخص است؟
شهرياري: متاسفانه ما در اين طرح از كشورهاي اروپايي بسيار عقب‌تريم و نسبت به كشورهايي كه اين طرح را اجرا كرده‌اند، تفاوت‌هاي بسياري داريم، چه از لحاظ فرهنگي و چه از لحاظ اجتماعي البته شايد در طول ده تا پانزده سال آينده بتوانيم اين سيستم را در كشور راه‌اندازي كنيم. ضمن اين‌كه تا امروز ما پزشك خانواده را به آن شكل كه در خارج از كشور وجود دارد، تربيت نكرده‌ايم‌. فقط براي پزشكان عمومي آموزش‌هاي كوتاه‌مدتي ارائه كرده‌ايم و به آنها لقب پزشك خانواده داده‌ايم در حالي كه در خارج از كشور پزشك خانواده يك رشته تخصصي است به اين شكل كه بعد از گذراندن دوران عمومي پزشكي، سه الي چهار سال هم درس مي‌خوانند سپس به عنوان پزشك خانواده فعاليت خود را آغاز مي‌‌كنند و جمعيتي در حدود هزار نفر را تحت پوشش خود قرار مي‌‌دهند اما ما در روستاهاي كشور توانسته‌ايم جمعيتي در حدود چهار الي پنج هزار نفر را تحت پوشش يك پزشك خانواده قرار دهيم با اين شرايط كه افراد تحت پوشش پزشك خانواده به جز در موارد اورژانس دچار هر بيماري كه بشوند، بايد در وهله اول به اين پزشك مراجعه كنند و اين پزشكان هستند كه طبابت‌هاي اوليه را انجام مي‌‌دهند و اگر نيازي به مراجعه به متخصص باشد، بيمار را به متخصص مربوطه ارجاع مي‌‌دهند. البته يكي از مزيت‌هاي طرح پزشك خانواده را مي‌‌توان كاهش هزينه‌هاي درمان عنوان كرد. متاسفانه امسال بودجه پيشنهادي براي فصل بهداشت و سلامت نسبت به سال گذشته،  فقط شش درصد افزايش داشته است.
 با توجه به چالش‌هايي كه در رابطه با زباله‌هاي بيمارستاني بين شهرداري و وزارت بهداشت و درمان وجود دارد، آينده اين روند را چگونه مي‌‌بينيد؟
شهرياري: در اين خصوص آيين‌نامه‌هايي نوشته شده اما هيچ نهاد و سازماني از محيط زيست گرفته تا شهرداري و وزارت بهداشت و درمان به علت اينكه اين طرح اعتبار كافي دارد، كاري انجام نمي‌‌دهد در حالي كه اگر همكاري بين بخش‌ها وجود نداشته باشد، اين كار بدون ثمر و نتيجه باقي مي‌‌ماند.در روزهاي اخير در روزنامه‌ها خواندم كه شهردار تهران گفته بود اين امر به شهرداري ارتباطي پيدا نمي‌‌كند، مشكل به وزارت بهداشت و درمان مربوط است در حالي كه همه به اين امر معتقدند كه اگر اين مسئله به شهرداري ارتباط نداشته باشد جان شهروندان به مخاطره مي‌افتد بنده نيز از آنجايي كه مي‌دانم  جان شهروندان تهراني براي آقاي قاليباف بسيار مهم است و كليد طلايي شهر در دست ايشان است، معتقدم وي نمي‌‌تواند نسبت به سلامت شهروندان بي‌تفاوت باشد. با توجه به اين‌كه متولي اصلي اين امر، وزارت بهداشت و درمان است سازمان مديريت بايد براي اين امر اعتبارات خوبي ارائه دهد البته شهرداري هم بايد در كنار محيط زيست همكاري داشته باشد تا بتوان اين مشكل را رفع كرد.
با توجه به اين‌كه استان سيستان و بلوچستان استاني مرزي است آيا در روز برگزاري انتخابات با مشكل خاصي در حوزه انتخابيه خود مواجه نشديد؟
شهرياري: به شكر خدا انتخابات خوبي برگزار شد و يك رقابت جدي و خوب بود كه نه تنها در اين دوره (هشتم) بلكه در مجلس هفتم هم شاهد انتخابات خوب و سالمي بوديم. اين انتخابات نشان داد كه بسياري از نيروهايي كه به نوعي تمايل دارند كه بعضي از جريانات سياسي را حذف كنند توانايي اين امر را ندارند به همين دليل ما به اين افراد توصيه مي‌كنيم كه مردم را به خودشان واگذار كنند تا با تصميم خودشان بتوانند نماينده منتخب خود را به مجلس شوراي اسلامي بفرستند كه خدا را شكر اين چنين نيز شد.
 آيا در حوزه انتخابيه زاهدان با تخلفات انتخاباتي مواجه شديد يا خير؟
شهرياري: خوشبختانه در زاهدان با اين قبيل موارد روبه‌رو نشديم و حتي مي‌توانم بگويم كه شايد كمترين تخلفات انتخاباتي در زاهدان وجود داشت. البته اين امر طبيعي است كه بعضي از افراد بخواهند خودسرانه، كاري انجام دهند ولي هيات اجرايي و هيات نظارت هر دو كار خود را به نحو مطلوب و احسن انجام دادند و به لحاظ مناسب برگزار شدن اين انتخابات، زاهدان جزو 30 حوزه اوليه بود كه توسط شوراي نگهبان تاييد شد و مشكلي به وجود نيامد.
 آيا در طول مدت برگزاري انتخابات و قبل از آن با تهديد بعضي از اشخاص مواجه نشده بوديد؟
شهرياري: خوشبختانه مسئله خاصي پيش نيامد  اما كلا ما دشمنان قسم‌خورده‌اي هم داريم كه انتظاري بيش از اين نمي‌توان از آنها داشت‌. البته تنها از طريق سايت‌هاي اينترنتي مطالبي را مطرح كردند كه آن هم كارساز واقع نشد.
 در پايان اگر حرف خاصي مانده  بفرماييد.
شهرياري: حرف خاصي نيست، از شما و مجله خوبتان تشكر مي‌كنم.
Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

قاليچه سليمان بر فراز تهران تجليل از «جليل شهناز» در جشنواره بين‌المللي راديو

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,978 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: