فوتبال ايراني

مه 24, 2008 at 6:52 ق.ظ. بیان دیدگاه

ورزش و بازي‌هاي نوين مانند فوتبال كه بازي‌هاي اروپايي خوانده مي‌شوند در بيست سال پاياني قرن سيزدهم هجري شمسي توسط اروپايي‌ها به ويژه انگليسي‌ها در ايران اوج يافتند. فوتبال را براي اولين بار انگليسي‌هاي مقيم ايران در تهران و برخي شهرهاي بزرگ و همچنين ملوانان كشتي‌هاي خارجي در بنادر خرمشهر، بوشهر، بندرعباس و… برگزار كردند. فوتبال در سال‌هاي پيش از سال 1334 در قالب مسابقاتي متمركز با حضور قهرمانان رشته‌هاي مختلف در كشور برگزار مي‌شد. در آن سال‌ها فوتبال ايران با ساختاري به نام ليگ يا مسابقات باشگاهي غريبه بود و تنها در قالب مسابقات استاني يا رقابت بين قهرمانان استان‌ها در سراسر كشور انجام مي‌شد. شايد يكي از قديمي‌ترين مسابقاتي كه در تاريخ فوتبال ايران ثبت شده است ديدارهاي متمركزي بود كه در سال 1339 شمسي برگزار شد كه با قهرماني تيم شاهين آبادان به پايان رسيد.
آغاز فوتبال باشگاهي در ايران سال 1349 بود زيرا تمامي تيم‌هاي حاضر در آن، باشگاهي بودند. تيم استقلال يا همان تاج پيشين، قهرمان آن دوره نام گرفت ولي يك سال بعد پرسپوليس موفق به فتح جام شد تا قهرمانان اين مسابقات تيم‌هاي سرخابي پايتخت باشند. تجربه برگزاري اين دوره از مسابقات، توجه بيشتر مردم به اين رشته ورزشي، گسترش فوتبال در زمين‌هاي خاكي مناطق مختلف تهران و شهرهاي ديگر و همچنين افزايش امكانات ابتدايي براي ورزش فوتبال در نقاط مختلف كشور، زمينه ايجاد مسابقات جدي‌تري به نام تخت‌جمشيد را در فوتبال ما فراهم كرد.
اين رقابت‌ها از سال 1352 به صورت رسمي آغاز شد تا فوتبال ايران وارد مرحله جديدي از انضباط و برنامه‌ريزي شود.

ليگ حرفه‌اي در ايران
پس ازگذشت ساليان سال از مسابقات تخت جمشيد، فوتبال ايران با عناوين مختلفي روند رو به رشد خود را ادامه داد و هر سال قهرماني را معرفي مي‌كرد، اما در چهارمين سال رياست صفايي فراهاني قرار بر اين شد تا مسابقات باشگاهي ايران با نام ليگ برتر شروع به كار كند. برنامه‌هاي اين ليگ با هدف پيشرفت فوتبال باشگاهي در ايران تنظيم و تصويب شد اما تعدادي از آيين‌نامه‌هاي در نظر گرفته شده براي برگزاري اين ليگ پس از گذشت چند سال هنوز جنبه اجرايي به خود نگرفته است. در اين مدت بارها نحوه سقوط و صعود تيم‌ها به اين مسابقات تغيير كرده تا تنها نام اين رقابت‌ها، ليگ حرفه‌اي باشد ولي در عمل در حد ليگ‌هاي آماتور است.
در سال 1379 آخرين دوره جام آزادگان با قهرماني تيم استقلال تهران به پايان رسيد تا در اولين سال از دهه 80 شاهد برگزاري ليگ حرفه‌اي در ايران باشيم. براساس تصويب مسئولان اجرايي اين رقابت‌ها اولين دوره ليگ برتر با حضور چهارده تيم آغاز مي‌شد؛ دوازده تيم آخرين دوره جام آزادگان بدون سقوط دو تيم آخر به دسته پايين‌تر به اضافه دو تيم ملوان و ابومسلم كه از زير گروه صعود كرده بودند تيم‌هاي حاضر در اين دوره از مسابقات را تشكيل مي‌دادند. اولين دوره ليگ برتر ايران در خردادماه سال 1381 با قهرماني پرسپوليس خاتمه يافت. سپاهان شگفتي‌ساز دومين جام قهرماني ليگ برتر بود و توانست با مربي جوان خود (فرهاد كاظمي) با اختلاف هفت امتياز نسبت به تيم دوم، دومين قهرماني در ليگ برتر را به دست آورد. جام قهرماني سومين دوره از مسابقات ليگ برتر فوتبال ايران به پاس تهران رسيد. شاگردان مجيد جلالي توانستند با دو اختلاف امتياز نسبت به استقلال، جام قهرماني را به دست آورند اما جام چهارم كه با اضافه شدن دو تيم به تيم‌هاي پيشين با حضور شانزده تيم برگزار شد به يك تيم ديگر شهرستاني رسيد تا فوتبال ايران به‌طور رسمي از حالت دو قطبي خارج شود. فولاد خوزستان با هدايت نناد نيكوليچ موفق شد با شصت و چهار امتياز، جام‌ قهرماني را به اهواز ببرد. سرانجام استقلالي‌ها كه نتوانسته بودند در پنج دوره گذشته ليگ برتر موفق به فتح جام شوند با عزمي راسخ در ليگ پنجم حاضر شدند و با كسب پنجاه و نه امتياز، قهرماني ليگ برتر را هم به كارنامه موفقيت‌هاي خود اضافه كردند. ششمين دوره ليگ برتر، نبرد چهار تيم سايپا، استقلال، پرسپوليس و استقلال اهواز براي كسب عنوان قهرماني بود كه در نهايت نارنجي‌پوشان سايپا با هدايت مربي پرافتخار خود (علي دايي) جام قهرماني را بالاي سر بردند.حال هفتمين دوره ليگ برتر فوتبال كشور با اضافه شدن دو تيم، با هجده تيم آغاز شده و هم اكنون مراحل پاياني خود را طي مي‌كند؛ بايد منتظر ماند تا قهرمان اين دوره از ليگ برتر مشخص شود.

بازگشت به خانه اول
در حال حاضر كه ليگ برتر، روزهاي پاياني خود را سپري مي‌كند تا چهره قهرمان اين فصل مشخص شود حرف و حديث در مورد شانزده تيمه شدن ليگ برتر به گوش مي‌رسد ولي اگر قرار بود ليگ برتر فوتبال كشور كه با هجده تيم‌،فصل را شروع كرده بود فقط يك سال دوام داشته باشد چرا چنين تصميمي گرفته شد كه حالا بايد به خانه اول برگرديم؟
براساس تصميم هيات رئيسه فدراسيون فوتبال در پايان ليگ هشتم، چهار تيم به ليگ دسته اول سقوط خواهند كرد تا ليگ نهم فوتبال ايران با شانزده تيم برگزار شود. اين تصميم در دفتر رييس سازمان تربيت بدني و با حضور مهدي تاج، علي فتح‌ا…‌زاده، ناصر شفق و فريده شجاعي اتخاذ شد كه در ابتدا گزارش از عملكرد فدراسيون فوتبال و تيم‌ملي از سوي علي كفاشيان رييس فدراسيون فوتبال مورد بررسي قرار گرفت.طي تصميم اتخاذ شده پايان ليگ در اوايل خردادماه، توجه به مسائل اخلاقي در عرصه ورزش و برخورد با هرگونه بي‌انضباطي بازيكنان در ليگ برتر فوتبال، طرح شانزده تيمه شدن ليگ برتر از دو فصل آينده (ليگ نهم) و سقوط چهار تيم به دسته اول (در پايان ليگ هشتم) و اختصاص جايزه‌اي ويژه براي سه تيم اول ليگ برتر در نظر گرفته شد.علي كفاشيان در مورد اين كه ليگ برتر فوتبال شانزده تيمه برگزار شود عنوان كرد: يكي از معضلاتي كه در حال حاضر ليگ برتر ما با آن دست به گريبان است، فرسايشي بودن اين رقابت‌ها و طولاني‌ بودن مدت زمان ليگ هجده تيمي بودن است؛ به همين دليل تصميم گرفته شد در پايان رقابت‌هاي هشتمين دوره ليگ برتر كشور، چهار تيم به دسته اول سقوط كنند و ليگ نهم با شانزده تيم آغاز شود، البته نكته قابل‌توجه اختصاص جايزه‌اي ويژه به سه تيم اول ليگ برتر است كه مي‌تواند باعث ايجاد انگيزه بالاتري براي تيم‌هاي حاضر در مسابقات باشد و اميد است شاهد ليگ پوياتري باشيم.

رسيدن به تعداد بازي‌هاي استاندارد
آيا كم كردن تعداد تيم‌هاي ليگ برتر به شانزده تيم به خاطر مشكلات مالي فدراسيون فوتبال است؟ دبير كل فدراسيون فوتبال با تاكيد بر اين كه فدراسيون با هيچ‌گونه محدوديت منابع مالي در اجراي برنامه‌هاي ليگ و تيم‌ملي رو به رو نيست، بيان كرد: اعتبارات فدراسيون تنها جهت برنامه‌هاي ضروري هزينه مي‌شود و از صرف هزينه‌هاي غيرضروري پرهيز خواهيم كرد.
محمد مهدي نبي عنوان كرد: تخصيص مالي فدراسيون فوتبال براي انجام اردوها و ديدارهاي تداركاتي پس از طرح و موافقت اين برنامه‌ها در كميته تيم‌ملي اعتبار آن تامين و براساس اولويت اجرا مي‌شود و فدراسيون با هيچ‌گونه محدوديتي در اين‌باره روبه‌رو نخواهد بود. فدراسيون فوتبال در دوره فعاليت كميته انتقالي نيز هرگز با محدوديت مالي روبه‌رو نشد و تمامي برنامه اردوها و ديدارهاي تداركاتي تيم‌هاي پايه و بزرگسالان به اجرا درآمد.دبير كل فدراسيون فوتبال كشور در مورد كاهش تعداد تيم‌هاي ليگ برتر از دوره نهم اظهار داشت: استاندارد انجام مسابقه براي يك بازيكن فوتبال در سراسر دنيا بين پنجاه تا شصت مسابقه در طول يك فصل خواهد بود كه اين استاندارد در ايران با توجه به مسابقات ليگ برتر، جام‌حذفي و بعضا ليگ قهرمانان آسيا بيش از هفتاد مسابقه است ؛ از همين رو بايد در ليگ برتر تلاش كنيم تا با كاهش تعداد مسابقات،‌ كيفيت رقابت‌ها را افزايش دهيم و به استانداردهاي جهاني نزديك‌تر شويم. كم كردن تعداد تيم‌هاي حاضر در ليگ برتر كشور بدون شك كيفيت ليگ را بالا خواهد برد، در ضمن بازيكنان در سطح استاندارد در مسابقات حضور خواهند يافت و اين امر باعث فرسايشي شدن مسابقات و از دست رفتن كيفيت فني و بي‌انگيزگي آنها نخواهد شد.

ليگي با ركورد بالاترين بي‌نظمي
مشكلات ليگ برتر فوتبال كشور ما فقط كم كردن تعداد تيم‌هاي حاضر در ليگ نيست. ليگ فوتبالي كه حرفه‌اي است هر روز به هر دليل دچار مشكلاتي مي‌شود كه اين نشان از ضعف مديريتي آن فدراسيون دارد. يكي از اين مشكلات كه مدتي پيش مطرح شد تعطيلي چهل روزه ليگ برتر بود. نايب رييس‌فدراسيون فوتبال كشورمان از تعطيلي مسابقات ليگ برتر پس از برگزاري ديدارهاي هفته سي و يكم خبر داد. مهدي تاج اعلام كرد كه برگزاري سه هفته پاياني مسابقات فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور پس از انجام هفته سي و يكم تا پايان ديدارهاي تيم‌ملي تعطيل خواهد شد. اين در حالي است كه درست پس از انتشار اين خبر با تصميم سازمان ليگ برتر تعطيلي چهل روزه بين مسابقات هفته سي‌و‌يكم تا پايان ليگ هفتم لغو شد. پس از آن مهدي تاج، نايب رييس فدراسيون فوتبال اعلام كرد كه مسابقات ليگ برتر از هفته سي‌و‌يكم براي برپايي اردوي تيم‌ملي تعطيل خواهد شد. مديران و مربيان مختلف مخالفت خود را بيان كردند تا سازمان ليگ برتر در جلسه فوق‌العاده‌اي به بررسي عواقب اين تصميم بپردازد و در نهايت قرار بر اين شد كه ديدارها به صورت فشرده برگزار شود و تا ابتداي خردادماه نيز به پايان برسد.
آيا اين بي‌نظمي و هماهنگ نبودن نايب رييس فدراسيون فوتبال با رييس سازمان ليگ برتر به ضرر فوتبال كشور ما نيست؟ تا كي بايد شاهد اين باشيم كه تيم‌هاي ليگ برتر به خاطر حضور بازيكنان در تيم‌ملي از بازي‌هاي خود محروم شوند مگر غير از اين است كه تيم‌ملي برگرفته از دل همين ليگ برتر است؟
اين در حالي است كه هيات نمايندگي ليگ حرفه‌اي كنفدراسيون فوتبال آسيا براي بازديد از باشگاه‌هاي ليگ برتر به ايران سفر كرده‌اند. اين بازديد كه بيشتر جنبه تعيين سهميه‌ كشورمان در ليگ قهرمانان آسيا را دارد دومين بازديد نمايندگان AFC از امكانات ليگ برتر فوتبال ماست.در نخستين بازديد نمايندگان AFC از باشگاه‌هاي ايران اصلي‌ترين چالش مورد تاكيد آنها درآمدزايي اندك باشگاه‌ها از بابت دريافت نكردن حق پخش تلويزيوني بود. براساس بازديد به عمل آمده ليگ حرفه‌اي ما تنها موفق به كسب دويست امتياز شد ؛ با اين حساب ما تنها مي‌توانيم به كسب دو سهميه ليگ قهرمانان آسيا دل ببنديم. از اين پس ليگ‌هايي كه براساس نمرات ارزيابي AFC بيشتر از چهارصد امتياز كسب كنند از سال 2009 مي‌توانند چهار سهميه را راهي ليگ قهرمانان كنند. حال مسئله قابل‌توجه اينجاست كه نمايندگان AFC تنها به يك چالش اشاره داشته‌اند در حالي كه ليگ به اصطلاح حرفه‌اي ما چالش‌هاي بسيار زيادتري دارد كه AFC يا هنوز به آنها پي نبرده يا منتظر حركت جدي از سوي فدراسيون فوتبال كشور ماست.بحث نبود امكانات ورزشي از جمله نداشتن زمين اختصاصي حتي براي تمرين، مشخص نبودن ميزان دستمزدها و به دنبال آن پرداخت نكردن ماليات، عدم برگزاري منظم بازي‌هاي ليگ، جام‌حذفي و… همواره مورد بحث بوده كه همچنان نيز پابرجاست و هر چند مسئله تعطيلي به فشرده شدن مسابقات تغيير پيدا كرد اما اين معضل نيز هميشه در فوتبال باشگاهي ما وجود داشته است.
نكته پاياني اين است كه تا چه حد اين ناهماهنگي‌ها به ضرر تيم‌هاي ليگ برتر و به‌خصوص تيم‌ملي كشورمان خواهد بود؟ شايد اولين چيزي كه به ذهن برسد، عدم برنامه‌ريزي صحيح براي برگزاري مسابقات ليگ برتر باشد. به هر حال اين ليگ نيز رو به پايان است ولي آيا كم شدن تعداد تيم‌ها، مشكلات تعطيلي و ناهماهنگي‌ها را از بين خواهد برد؟
Advertisements

Entry filed under: دسته‌بندی نشده.

خط فقر همچنان محرمانه است هزار ازدواج امسال در كشور انجام می‌شود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,995 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: