اراذل سیاسی دروغهای بزرگ می گویند

ژوئن 2, 2008 at 5:07 ق.ظ. بیان دیدگاه

مدیریت دانشگاه آزاد و در راس آن عبدالله جاسبی این روزها با انتقادات بسیار جدی روبرو است. در این میان به نظر می رسد گاه نشناختن مرز انتقاد و یا پاسخگویی ،عرصه مقدس افکارعمومی ، رسانه و تریبون ها را به گفتمانی آلوده سازد که نه تنها کمکی به رفع نقایص و تقویت نقاط قوت نمی کند ، بلکه به اصل وجودی دانشگاه آزاد به عنوان یکی از نهادهای ارزشمند برآمده از متن انقلاب از یکسو و یا رویکرد مقدس عدالت محوری و مبارزه با فساد از سوی دیگر صدمه می زند.
خبرگزاری مهر در راستای رسالت روشنگری خود تصمیم گرفت در پی مباحث اخیر رسانه ای ، با اخذ نظر صریح از مهندس عباس سلیمی نمین به عنوان منتقد ، دکتر علیرضا زاکانی به عنوان رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس هفتم از دانشگاه آزاد و نهایتا دکتر عبدالله جاسبی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، آخرین گفته های آنها را بشنود. در این میان آقایان سلیمی نمین و جاسبی پاسخگوی مهر بودند که از ایشان سپاسگزاریم و جناب آقای زاکانی نیز بعد از تماس های مکرر اظهارات خود را به جلسه مطبوعاتی طی روزهای اینده موکول کردند.

دکتر عبدالله جاسبی در گفتگوی یک ساعت و نیمه خود که تنها به مسائل روزهای اخیر و شبهات دانشگاه آزاد محدود نشد ، به مسائلی در خصوص شهریه دانشگاه آزاد، شایعات فروش سوالات کنکور دانشگاه آزاد و ارتباطش با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پاسخ گفته است.

خبرگزاری مهر: انتقاداتی که از شما و مدیریتتان در دانشگاه آزاد می شود دنباله دار است؟ فکر می کنید چرا این انتقادها مطرح می شود؟

عبدالله جاسبی: همه کسانی که شم سیاسی دارند، می توانند از مجموعه این مسائل پیش آمده در چند وقت اخیر به خوبی بفهمند که این یک جنگ روانی است که علیه دانشگاه آزاد به راه افتاده و قطعا آنهایی که در صحنه کار می کنند بیشتر ابزاردست هستند تا گردانندگان واقعی. کسانی که در این جنگ روانی خیلی راحت تهمت می زنند بیشتر به دنبال تحریک مردم و جامعه هستند و علت این که این افراد مطالب خود را رسانه ای می کنند این است که دنبال جو سازی و سیاه نمایی هستند.

افرادی که ادعا می کنند که مطالب، اسناد و مدارکی در اختیار دارند اگر دروغ نمی گویند این مدارک را در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهند تا مورد بررسی قرار گیرد. ما در کشور مراجع قانونی بسیاری داریم که می توانند به این امور رسیدگی کنند.

*پس چرا در مناظراتی که از شما دعوت می شود شرکت نمی کنید؟

– دانشگاه آزاد اسلامی و من تنها در مقابل مراجع قانونی پاسخگو هستیم و آنقدر بی کار نیستیم که هر کسی که درخواست مناظره کرد با او وارد مذاکره و مناظره شویم. البته برای روشنگری در حوزه رسانه های گروهی به موقع کار خواهیم کرد. دانشگاه آزاد اسلامی هر سوالی را که در ذهن نسل جوان، دانشجویان و اساتید باشد با دقت و در کوتاه ترین زمان پاسخ می دهد. افراد مغرض، در عرصه سیاست بسیار کوچکتر از آن هستند که ما را وارد این بازی ها کنند و با جو سازی و جنجال بخواهند ما از وظیفه اصلی مان که خدمت به مردم است دور کنند. دانشگاه آزاد وقت خود را صرف این گونه کارهای بیهوده نخواهد کرد.

* در یکی از مواردی که به دانشگاه آزاد و مدیریت شما انتقاد شده بود، اخراج یک استاد منتقد در مراسمی است که در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شده است. اگر موضوع صحت دارد، چرا دکتر جاسبی انتقاد پذیر نیست؟ 

– تهمت هایی که به دانشگاه آزاد وارد می شود بی اساس است و من لزومی نمی بینم که به همه آن ها پاسخ دهم. اما در این مورد که گفته می شود استادی نزد مقام معظم رهبری از دانشگاه آزاد انتقاد کرده و بعد از دانشگاه اخراج شده تنها می توانم بگویم که یک دروغ است . یک دروغ بزرگ. اگر کسانی که این مسئله را عنوان کرده اند حقیقت را فاش کرده اند لطفا مشخصات فرد (استاد مذکور) را بدهند تا ما هم او را بشناسیم.

مسئولان مملکت باید برای افرادی که دست به تخریب دیگران می زنند فکری کنند. برخورد با این افراد الزامی است و بهتر است همانطور که طرحی برای برخورد با اراذل خیابانی اجرا شد در مورد برخورد با این افراد نیز فکری صورت گیرد. البته تخریب افراد در کشور ما مسئله جدیدی نیست. در زمان هایی از تاریخ حتی دست به تخریب شهید بهشتی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و حتی برخی بزرگان دیگر هم زدند . حالا هم ظاهرا نوبت دانشگاه آزاد و ریاست آن است.

*در طول چند ماه اخیر بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد همواره بحث هایی را ایجاد کرده است. برخی دانشگاه آزاد را چون دولتی نمی دانند مخالف تحقیق و تفحص مجلس اند و برخی نیز با استناد به استفاده دانشگاه آزاد از سرمایه های عمومی کشور مدافع آن هستند. نظر شما به طور مشخص چیست؟

– در این که آیا مجلس اجازه تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را دارد یا نه شبهاتی وجود دارد که باید مراجع ذی صلاح تعیین کنند. اما ما این را پذیرفتیم که از دانشگاه آزاد تحقیق و تفحص شود و هر چقدر که می خواهند اطلاعات در اختیار آن ها قرار گیرد.

*اما منتقدین معتقدند که دانشگاه آزاد در خصوص تحقیق و تفحص سنگ اندازی هایی انجام داده است.

– ما از روز اول آمادگیمان را برای همکاری با هیات تحقیق و تفحص اعلام کردیم و در این زمینه حجم عظیمی از اطلاعات را در اختیارشان قرار دادیم. حتی به بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور بخشنامه کردیم که با هیات تحقیق و تفحص همکاری شود. سی دی وضعیت مالی دانشگاه آزاد که در معاونت مالی اداری بود نیز در اختیار هیات تحقیق و تفحص قرار گرفت.

در هیچ حوزه ای کوتاهی از سوی دانشگاه آزاد صورت نگرفت. آن چه که عنوان می شود خلاف واقع است. دانشگاه آزاد و تمامی واحدهای آن در مهلت قانونی همکاری های زیادی با هیات تحقیق و تفحص انجام داد. اگرچه برخی از افراد این هیات برخوردهای نابجایی داشتند که البته تذکر داده شده و با یکی از این افراد هم برخورد شد.

* آقای زاکانی رئیس منتخب مجلس برای این تحقیق و تفحص در مصاحبه های خود اعلام کرده اند که دانشگاه آزاد از نظر مالی و اداری تخلف هایی داشته است. آیا در جریان این تخلفات هستید؟

– آقای زاکانی به عنوان رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس در طول این مدت به جای این که گزارش خود را به مجلس بدهند تا فرایند قانونی آن طی شود با رسانه های گروهی مصاحبه کردند و این کار تخلف از آیین نامه مجلس است. در آخرین روزها و هفته های کاری مجلس نیز که وقتی برای بررسی نمانده بود گزارشی ارائه کردند که طبیعی بود زمانی برای رسیدگی به آن گذاشته نشود.

تا آن جایی که من می دانم در تحقیق و تفحص بحث یک میلیون یا بیشتر مطرح بوده اما برای همین کار صدها میلیون تومان به عناوین مختلف دریافت شده اماهیچ گزارشی نتوانستند در مجلس به تصویب برساند. این مسئله باید خود مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد. قطعا چه بخواهیم و نخواهیم یک روز مردم و مراجع قانونی این کار را خواهند کرد.

* عنوان می شود که نمایندگان مجلس صرفا به دلیل گرفتن مدرک و ایجاد واحد دانشگاه آزاد در حوزه های انتخابی خود از دانشگاه آزاد حمایت می کنند و نظارت و فشار لازم را در مورد این دانشگاه اعمال نمی کنند. پاسخ شما چیست؟

– این کار خطرناکی است که ما به راحتی تمامی نمایندگان مجلس را متهم کنیم زیرا با این کار در حقیقت قوه مقننه کشور را زیر سوال برده ایم. آیا دانشگاه آزاد می تواند تمام 255 نماینده ای که در نامه ای به مقام معظم رهبری از دانشگاه آزاد اسلامی و فعالیت های آن حمایت و قدردانی کردند را بخرد؟ این حرف بی اساسی است که نمایندگان خود باید از حقوقشان دفاع کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر ارتباط تنگاتنگی که با دانشگاه دارند و کمک هایی که از نظر سطح آموزشی و فرهنگی به حوزه های انتخابی آن ها می شود رابطه خوبی با دانشگاه آزاد دارند. این مسئله مربوط به این مجلس یا مجلس های گذشته نیست زیرا دانشگاه آزاد در تمامی ادوار با نمایندگان مجلس رابطه خوبی داشته است و این رابطه را با نمایندگان مجلس هشتم نیز ادامه خواهد داد.

* اخیرا صحبتهایی نیز در خصوص تغییر ریاست دانشگاه آزاد می شود. جاسبی کی می رود؟!

– ماندگاری من در دانشگاه آزاد بر اساس قانون و ضابطه است. هر نوع تغییر و تحول در هر ارگان و سازمانی در چارچوب یک فرایند قانونی اتفاق می افتد. اگر قرار باشد با جوسازی و تبلیغات رسانه ای افراد را جابجا کنند که مملکت دچار هرج و مرج می شود.

*پس این نامها که هر روز برای ریاست دانشگاه آزاد …

– عنوان کردن نام افراد برای احراز پست ریاست دانشگاه آزاد تنها برای تضعیف این دانشگاه و جو سازی علیه آن است که صحت ندارد.

*سوال را از زاویه دیگری می پرسیم. حکم ریاست دانشگاه آزاد چند ساله است؟

– حکم ریاست در دانشگاه آزاد زمان ندارد و مدت زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است. اما هر زمانی که هیات امنا تصمیم بگیرد می تواند ریاست دانشگاه را تغییر دهد.

*شما به عنوان موسس و اولین رئیس دانشگاه آزاد دوست دارید رئیس بعدی دانشگاه چه ویژگی هایی داشته باشد؟

– (با خنده) اجازه بدهید این سوال شما را پاسخ ندهم. زیرا افراد مغرض از فردا به دنبال نام هایی می گردند که این ویژگی ها را داشته باشد تا حاشیه های جدید برای دانشگاه ایجاد کنند.

* آیا آقای جاسبی از میزان شهریه دانشجویان با خبر است؟

–  مگر امکان دارد من به عنوان رئیس دانشگاه از این موضوع مطلع نباشم. شهریه ها را خودم تایید می کنم.

* با توجه به شرایط اقتصادی جامعه آیا فکر نمی کنید شهریه ها زیاد باشد و برابر بودن شهریه واحدهای مجهز با واحدهای کوچک غیرمنصفانه است؟

– بهترین راه مقایسه برای این مسئله میزان شهریه ای است که دانشگاه آزاد در مقایسه با بودجه ای که به دانشگاه های دولتی اختصاص پیدا می کند، دریافت می کند. این که دانشگاه های دولتی پنج برابر دانشگاه آزاد بودجه دریافت می کنند نشان دهنده آن است که دانشگاه با حداقل شهریه اداره می شود. از سوی دیگر ما نهایت دقت را در صرف هزینه های خود می کنیم تا بودجه ای که به سختی توسط دانشجویان پرداخت شده است به ناحق هزینه نشود.

* ولی برخی معتقدند دانشگاه آزاد مسئله مدل شهریه را که قرار بود توسط مجلس تصویب شود پیگیری نمی کند تا بتواند از پاسخگویی طفره رفته و هر شهریه ای که می خواهد از دانشجویان دریافت کند؟

– این یکی از دروغ هایی است که افرادی که به دانشگاه مطرح می کنند باید پاسخگوی آن باشند. تمام واحدهای دانشگاه آزاد باید بر اساس بخشنامه از دانشجویان شهریه دریافت کنند. اگر پولی خارج از بخشنامه هزینه شود ما بازخواست خواهیم کرد.

*می گویند آقای جاسبی یک حساب ویژه دارد و شهریه ها را به آن حساب واریز می کند. چنین حسابی دارید یا خیر؟

– کسانی که این مسئله را مطرح می کنند باید در مقابل سخنان خود پاسخگو باشند. اگر چنین مسئله ای صحت دارد این شماره حساب را با استعلام از بانکها اعلام کنند تا خود ما هم مطلع شویم.

* توسعه دانشگاه پیام نور خطری برای دانشگاه آزاد نیست؟ شاید صندلی های شما به زودی خالی باقی بمانند.

– تصور نمی کنم توسعه دانشگاه پیام نور لطمه ای به دانشگاه آزاد بزند زیرا دانشگاه پیام نور یک دانشگاه غیرحضوری است و نمی تواند رقیب دانشگاه آزاد باشد. دانشگاه آزاد اهداف و چشم اندازهای بسیار بالایی دارد و سعی دارد خود را به عنوان یکی از دانشگاههای مطرح خاورمیانه و دنیا مطرح کند و همانطور که از نظر کمی بزرگترین دانشگاه دنیا است از نظر کیفی نیز به یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا تبدیل شود به همین خاطر تنها با دانشگاه های دولتی رقابت می کند و تنها رقیب این دانشگاه دانشگاه های دولتی هستند.

* در طول سالهای اخیر همواره بحث آزمونهای دانشگاه آزاد و تقلب و فروش سوالات آن مطرح بوده، دراین زمینه چه توضیحی دارید؟

– تمام کسانی که عنوان می کنند که تقلب در کنکور دانشگاه آزاد صورت گرفته و یا سوالات آن فروش رفته هیچ گاه نتوانسته اند این ادعای خود را ثابت کنند. زیرا همیشه افرادی بوده اند که برای اخاذی از جوانان و مردم این بحث را مطرح می کنند اما مراجع قضایی با آنها برخورد کرده است.

چند ماه قبل دادگاه به مسئله فروش سوالات کنکور که در سال 82 انجام شده بود رسیدگی کرد و تمامی افرادی که به دروغ عنوان کرده بودند که سوالات را دارند محکوم کرد. سوالاتی که در شب پیش از کنکور در اختیار داوطلبان قرار گرفته بود تماما جعلی بوده و سوالات اصلی به هیچ وجه درز پیدا نکرده بود.

همواره وپیش از هر آزمونی چندین مواردی در خصوص کنکور دانشگاه آزاد مطرح می شود اما سوالاتی که به مردم فروخته می شده اصل نبوده و تنها افرادی برای اخاذی از مردم سوال های جعلی در اختیار مردم قرار می گرفت.

* آیا این مسئله صحت دارد که رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد به همین دلیل تغییر کرده و فردی که قبلا مدیر کل حراست دانشگاه آزاد بوده برای این سمت انتخاب شده تا جلوی ادامه این مسائل گرفته شود؟

– خیر. آقای اقبالی رئیس قبلی مرکز آزمون دانشگاه آزاد به این دلیل تغییر کردند که دوره حکم ریاستشان پایان یافته بود. از سوی دیگر ایشان می خواستند در انتخابات شرکت کنند و ما ترجیح دادیم از فردی در این پست استفاده کنیم که با جریانات آزمون آشنا باشد.

*در خصوص حمایت آقای هاشمی رفسنجانی از دانشگاه آزاد اسلامی بگوئید. چه رابطه ای میان این حمایت ها و شما وجود دارد؟ در عین حال یکی از منتقدین شما در نامه ای از توجه ایشان به قانون و عئم دفاع از تخلفات مدیریتی شما تشکر کرده بود و همان زمان شما رئیس مجمع تشخیص را در سفر به خوزستان همراهی کردید. رابطه شما با ایشان چگونه است؟

– آقای هاشمی رفسنجانی به دلیل وظیفه و سمت خود و به عنوان مسئول هیات امنا دانشگاه از دانشگاه آزاد حمایت می کنند. حمایت های ایشان دلیل بر رابطه خاصی نیست. ایشان وظیفه خود می دانند که از دانشگاهیان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که مظلوم واقع شده اند حمایت کنند. دانشگاه آزاد نیز وظیفه و کار خود را انجام می دهد و آقای هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس هیات امنا دانشگاه آزاد در متن تمامی گزارش ها و فعالیت های دانشگاه آزاد قرار می دهد. ما با هیچ فردی عهدی نداشته ایم و پیمان اخوت نبسته ایم.

* می گویند شما با آقای هاشمی رفسنجانی نسبت فامیلی دارید و…

– خیر. این یک دروغ بزرگ است ما هیچ نسبت فامیلی با هم نداریم.

* اگر آقای هاشمی رفسنجانی از هیات امنا دانشگاه آزاد خارج شود باز هم این هیات آقای جاسبی را به عنوان رئیس انتخاب خواهد کرد؟ 

– من نمی توانم غیب گویی کنم. من به عنوان وظیفه و تکلیف در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کنم و اگر مورد تائید باشم به فعالیت خود ادامه خواهم داد و اگر نه در پست و سنگر دیگری خدمت خواهم کرد.

* حقوق دریافتی جاسبی در دانشگاه آزاد چقدر است؟

– من در دانشگاه آزاد اسلامی جز یک حقوق معمولی چیز دیگری دریافت نمی کنم. رقم دقیق حقوق را نمی دانم اما چیز غیرقابل دسترسی نیست و به راحتی می توانید از معاونت مالی دانشگاه آزاد این رقم را جویا شوید.

* اگر دوباره قرار بود فرزندان شما در کنکور شرکت کنند به آنها پیشنهاد می کردید به دانشگاه آزاد بروند یا دانشگاه های دولتی؟

– بدون شک ترجیح می دهم فرزندم به دانشگاهی برود که شهریه نپردازد. اما اگر همزمان در دو دانشگاه پذیرفته شود و رشته قبولی اش در دانشگاه آزاد برتر باشد، حتما به او توصیه می کنم به دانشگاه آزاد برود. البته اگر رشته ها یکسان بود دانشگاهی که شهریه نپردازد را به او تاکید می کنم.

* و حرف پایانی

– باز هم تاکید می کنم که دانشگاه آزاد صادقانه و با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد.

Entry filed under: 1.

تيم ملي ايران قهرمان شد ۷۰ خودروی مزاحم در سطح تهران توقیف شده است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,777 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: