صبوري: محبوبيت در كنار شهرت معنا دارد

ژوئن 2, 2008 at 5:19 ق.ظ. بیان دیدگاه

اين روزها شاهد ساخت و پخش سريال‌هاي زيادي از شبكه‌هاي مختلف سيما هستيم. يكي از همين سريال‌ها كه فقط چند قسمت از آن پخش شده، سريال «جاده در دست تعمير است» مي‌‌باشد، سريالي كه توانسته مخاطبان زيادي را جذب كند. بي‌شك حضور بازيگران بزرگ و سرشناس كشور در اين سريال توانسته بر محبوبيت آن بيفزايد؛ بازيگراني كه تك‌تك آنها بسيار عالي كار كردند و عامل موفقيت اين كار هستند. يكي از اين بازيگران موفق، لاله صبوري است كه در اين سريال به ايفاي نقش مي‌پردازد. كسي كه بازي‌هاي خوب او را در بسياري از سريال‌ها از جمله جنگ هفتاد و هفت، كمربندها را ببنديم، دوقلوها و اين‌زميني‌ها و… مشاهده كرده‌ايم. وي داراي دو فرزند به نام‌هاي بهداد و هلياست. به همين منظور گفتگويي با اين هنرمند خوب انجام داديم كه به طور حتم خواندنش براي شما هم جالب خواهد بود.

 در ابتدا خودتان را براي خوانندگان مجله معرفي كنيد.
صبوري: لاله صبوري هستم، متولد تهران. مدرك كارشناسي تئاتر از دانشكده سينما تئاتر با گرايش ادبيات نمايشي دارم.
 بخشي از كارهاي من عبارتند از جنگ هفتاد و هفت، سريال اين زميني‌ها، گروه هفت، دوقلوها، فقط به خاطر تو، كمربندها را ببنديم، من نه منم، بزرگ مرد كوچك، جاده در دست تعمير است و…

 از چه زماني فعاليت هنري را آغاز كرديد و اولين كارتان چه بود؟
صبوري: اگر منظورتان از فعاليت هنري، صرفا بازيگري است، بايد بگويم از سال 77، ولي از سال‌ها قبل به طور پيوسته نقاشي كرده و از شاگردان استاد آيدين آغداشلو و مرحوم كاتوزيان بودم.
 سال‌ها بعد از گرفتن ديپلم و ازدواج و با وجود دو فرزند، وقتي تصميم به ادامه تحصيل گرفتم، سال 73 در كنكور سراسري با رتبه 26 پذيرفته شدم و پس از چهار سال، در سال 77 فارغ‌التحصيل شدم كه همان سال، اولين كار تصويري‌ام كه جنگ هفتاد و هفت به كارگرداني مهران مديري بود، به من پيشنهاد شد و با بازي در آن، وارد حيطه بازيگري و نويسندگي شدم.

 لاله صبوري براي بازيگر شدن چه فاكتورهايي داشت؟
صبوري: سئوال سختي است چرا كه بايد از خودت به عنوان بازيگر فاصله بگيري و بعد پاسخ بدهي. فكر مي‌‌كنم فاكتورهايي كه در لاله صبوري، موجود بود و هست، احتمالا اولينش جسارت، انرژي زياد و اگر حمل بر خودستايي نشود، مطالعه زياد و دقت در دنياي اطرافش بود.

براي آنكه به اين جايگاه برسيد، چه هزينه‌هايي پرداخت كرديد؟
صبوري: كلمه «هزينه» به نظرم خيلي مناسب نيست و مرا ياد موبايل و كرايه آژانس مي‌‌اندازد ولي… حالا كه قرار است از واژه هزينه استفاده كنيم، بايد بگويم همان هزينه‌هايي كه هر فردي براي موفقيت در انجام كاري كه دوست دارد، مي‌‌پردازد.
 براي من گذاشتن وقت، تلاش دائم براي به‌روز بودن و عقب نماندن در جامعه، با وسواس پيشنهادها را انتخاب كردن و پرهيز از كليشه شدن بوده است. اصولا انتخاب راه بازيگري و ادامه آن، راه پرمخاطره‌اي است چرا كه براي محبوب ماندن در ذهن بيننده بايد هميشه حواست جمع باشد.

 نظرتان در مورد ژانر طنز چيست؟
صبوري: ژانر طنز هميشه مورد علاقه من بوده و هست و هميشه بازي در كارهاي طنز برايم جذاب است ولي اين اواخر پيشنهاد كار طنز بيشتر مرا مي‌‌ترساند تا خوشحال كند… چرا كه (به جز معدودي از كارها) به هر كار سردستي با چند شوخي بي‌مزه يا بامزه، طنز گفته مي‌‌شود در حالي كه طنز نوشتن، طنز كارگرداني كردن  و طنز بازي كردن، كار هركسي نيست.

 كارهاي شما اكثراً موفق بوده، چه عواملي را در اين موفقيت دخيل مي‌‌دانيد؟
صبوري: يكي از عوامل، وسواس در انتخاب نقش‌ها و پيشنهاد بازي بوده كه خيلي وقت‌ها هم اين وسواس به ضررم تمام شده است.
 براي پرهيز از كليشه شدن و سخت‌گيري در انتخاب نقش و متن، اين اواخر كمتر بازي كرده‌ام. هرچند كار نويسندگي و كارگرداني را گهگاه در پشت صحنه داشته‌ام كمااينكه آخرين كارهايي كه به عنوان نويسنده در آن حضور داشتم، نوشتن مجموعه 52 قسمتي شهرك ترافيك براي گروه كودك شبكه دو و بخش نمايشي مجموعه خودماني بود كه به تازگي پخش آن از شبكه پنج به پايان رسيد.

 براي موفقيت يك هنرمند، خانواده‌ چه وظيفه‌اي دارد؟
صبوري: به جرات مي‌‌توانم بگويم مهم‌ترين وظيفه يا مهم‌ترين عامل براي موفقيت يك بازيگر، خانواده است چرا كه وقتي به عنوان يك بازيگر از پشتيباني و حمايت خانواده برخوردار باشي، با خيال آسوده و بدون درگيري‌هاي ذهني با انرژي مي‌‌تواني كار كني. خدا را شكر من از ابتدا اين نعمت را داشته‌ام.
 از ابتدا همراهي پدر و مادر و فرزندانم و اين اواخر از پشتيباني و همفكري همسرم بسيار سود برده و همه آرامشم را مديون آنها هستم كه با عشق و همدلي‌شان راه را برايم روشن و هموار ساخته‌اند.

 كمي از حضورتان در كنار مهران مديري و نقش طنزي كه داشتيد، توضيح بگوييد.
صبوري: از حضور در كنار مديري ده سال مي‌‌گذرد و همانطور كه گفتم، كار جنگ هفتاد و هفت اولين كار بازي من بود و شانس بزرگي بود كه اولين كارم در كنار كارگردان آگاه و باهوشي چون مديري باشد كه با توجه به ويژگي‌هاي بازي و خلاقيت‌هاي فردي، حضور در كنار مديري و نقش مريم در اولين مجموعه نودقسمتي تلويزيوني توانست حضور خوب و محبوبي از من به جاي بگذارد.

 نظرتان در مورد محبوبيت و شهرت چيست؟
صبوري: محبوبيت و شهرت دو مقوله جدا از هم هستند و به نظر من بخت يار آن دسته از كساني است كه هر دو را با هم دارند و فكر مي‌‌كنم يكي از شانس‌هاي من نيز محبوبيت در كنار شهرت است. خيلي‌ها از شهرت به عنوان دردسر ياد مي‌‌كنند، هرچند كه پر بيراه هم نمي‌‌‌گويند چرا كه موردتوجه بودن در همه حال، گاهي آزاردهنده است اما بيشتر اوقات باعث دلگرمي و تشويق فرد مي‌‌شود.

 آيا فعاليت‌هاي غيرهنري هم انجام مي‌‌دهيد؟
صبوري: بله، ورزش، باغباني و خانه‌داري مي‌‌كنم. متاسفانه باغ ندارم ولي به گلدان‌هايم مرتب مي‌‌رسم. البته بيشتر اوقات همه‌چيز با هم قاطي مي‌‌شود يعني همزمان با قبول كردن نوشتن متن‌هاي نمايشي يك مجموعه يا بازي در يك سريال، آشپزي هم مي‌‌كنم و به كارهاي خانه، خريد و… هم مي‌‌رسم. خلاصه بيشتر اوقات سرم خيلي شلوغ مي‌‌شود.

 آيا همسرتان در كارهاي خانه به شما كمك مي‌‌كند؟
صبوري: همسرم هر روز بعدازظهر به خانه مي‌‌‌آيد و در ساعاتي كه در خانه است، حتما كمك مي‌‌كند.  البته گفتني است كه متخصص تهيه انواع سس‌هاي سالاد و باربكيو است.

 آيا آرزو داشتيد نقشي را بازي كنيد كه تا به حال نتوانسته‌ايد؟
صبوري: نه، از آنجايي كه كارم با طنز آغاز شده بود، آن اوايل از اين‌كه فقط نقش‌هاي طنز به من پيشنهاد مي‌‌شد، دلخور بودم و دوست داشتم در نقش‌هاي جدي هم حاضر شوم.
 اين اتفاق سال‌ها پيش در سريال «فقط به خاطر تو» (قاسم جعفري) و بعد از آن در «بانويي ديگر» (سيروس مقدم) و پس از آن در «من نه منم» افتاد.

 اگر خاطره‌اي از صحنه بازي‌هايتان داريد، بگوييد.
صبوري: هر پروژه‌اي بعد از اين‌كه تمام مي‌‌شود، خاطره‌اي است كه خوب يا بد برايم باقي مي‌‌ماند اما اگر بخواهم يك خاطره تعريف كنم، از آخرين كار (جاده در دست تعمير است) برايتان مي‌‌گويم كه در پيچ‌هاي جاده امامزاده داود مشغول فيلمبرداري بوديم.
 صحنه‌اي را مي‌‌گرفتيم كه آقاي پورعرب بايد بد رانندگي مي‌‌كردند يعني خيلي سريع و بدون رعايت قوانين، در واقع نقش يك راننده خاطي… سرنشينان خودرو، من و آقاي پورعرب بوديم و در عين فيلمبرداري من واقعا ترسيده بودم و مدام صلوات مي‌‌فرستادم كه تصادف نكنيم.

 در حال حاضر سريال «جاده در دست تعمير است» كه شما در آن بازي مي‌‌كنيد، در حال پخش است، كمي از سريال و نقش‌تان بگوييد.
صبوري: سريال «جاده در دست تعمير است» سريالي بود كه يكي، دو ماه مانده به عيد به من پيشنهاد شد و به كارگرداني حسين تبريزيان و عليرضا ابراهيمي بود كه قبلا با هيچ‌كدام از آنها آشنا نبودم.
 يكي از عواملي كه باعث شد بعد از مدت‌ها پيشنهاد بازي در كاري را بپذيرم، كليت بسيار خوب كار بود… در نهايت به سرعت كار فيلمبرداري شروع شد. نقش من در اين سريال، نقش جذاب و خودماني است؛ نقش همسر يك راننده خاطي (ابوالفضل پورعرب) را بازي مي‌‌كنم كه پدرم (بهزاد فراهاني) تصميم به تجديد فراش گرفته و من با دو خواهر ديگرم (مريم اميرجلالي و سحر ذكريا) واكنش‌هاي متفاوتي در برابر اين قضيه داريم.

 چطور شد براي اين نقش انتخاب شديد؟
صبوري: اين سئوال را فكر كنم بايد از تهيه‌كننده و كارگردان سريال بپرسيد!

 آيا كار ديگري را در حال بازي داريد؟
صبوري: در حال بازي خير، ولي سريال آماده پخش دارم. سريال «بزرگ‌مرد كوچك» به كارگرداني مسعود رسام كه نمي‌‌دانم چه موقع پخش مي‌‌شود.

 و حرف پاياني.
صبوري: در پايان از شما ممنونم و براي تمام كاركنان خانه سبز آرزوي موفقيت دارم.

Advertisements

Entry filed under: 1.

قصه كهنه حق پخش تلويزيوني مسابقات فوتبال سواحل را دريابيم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 18,911 hits

بیشترین کلیک شده‌ها

دیدگاه‌های اخیر


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: